Нож за оцеляване/наречен още тактикъл

Всичко, което ви е нужно за по-доброто пребиваване сред природата.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
RAZORBLADE

Re: Нож за оцеляване/наречен още тактикъл

#76 Мнение от RAZORBLADE » 18 Фев 2018, 15:49

Казармен нож е ново понятие. В казармата имаш храна по разкладка, подслон, оръжие всякакво и оцеляването ти не е под въпрос, изключая идиоти, дето и да го вържеш, може да се самонарани. Какво правиш в казармата с ножчето - работа с храна, отваряш консерви и дялкаш клонки.

Ножчето в клипа е по-скоро битов инструмент и както се вижда добро за дялане, но не е оръжие. Да оцелееш с него можеш в мирно време в гората, може би малко по-трудно отколкото с голям нож, но за ръкопашна схватка не става. Даже острието връх няма като хората. Шипа може би......
Като цяло, ако трябва да определим ножчето според заглавието на темата, според мен нож за сред природата за леки задачи - да, оръжие - определено не.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
караконджол

#77 Мнение от караконджол » 18 Фев 2018, 17:47

Ножчето от клипа е модел ползван и през първата и през втората световна война от британски войници на фронта.Шипа е само за въжета.Моя вече го повредих и предвиждам смяна с отвертка за отваряне на компютри.От няколко часа съм в компанията на us marines.
https://postimg.org/gallery/3iw2wshn2/8467dca8/
Тия дето идваха при мен са с берета,жилетка и скъсена щурмова пушка.Не се вижда голям нож.
Пак казвам-всеки си избира инструмента и в това е отговора.Нека има дискусия и предложения.Търсенето продължава.
При психолога:
- от кога се чувствате като овца
- още от малко агънце
(казано с блага усмивка и влажен поглед)

ЖИЖ

#78 Мнение от ЖИЖ » 18 Фев 2018, 18:29

на кораба няма дрян или леска че да си издялаш оръжие
точно хубав средно голям нож ти трябва там
или огнестрелно с заглушител
това го знам от филмите

Аватар
RAZORBLADE

#79 Мнение от RAZORBLADE » 18 Фев 2018, 22:31

Тактически нож като понятие, ако трябва да се позовем на военната теминология е нож, подбран така, че в дадена ситуация да имаш тактическо преимущество. Ако отидеш в джунглата с Викторинокс си почти преебан, ако отидеш в пустинята с 50 см боуи, пак си се преебал че ще трябва да го мъкнеш в жегата, ако си под прикритие в цивилки е по-добре да си с нещо компактно и лесно за криене. Ако си некъв Джеймс Бонд и трябва да отвориш виното за мадамата 8-) , то викса с тибушон е твоя тактически нож. Така, че определено няма универсален нож. Тактическият нож/за оцеляване е този, който може да ти помогне в дадената ситуация. Всеки си има предпочитанията според нуждите. Както казахме, терминологиятя е създадена предимно за да продава и внуши покупка у диванни командоси, ловци и ентусиасти но за хора, които ползват наистина и имат нужда от нож за да оцелеят, термина значи нещо специфично и определено не е един единствен размер или стил нож.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

бай васил

#80 Мнение от бай васил » 19 Фев 2018, 10:39

:-| Объркал съм клипчето.
Това имах предвид:
https://www.youtube.com/watch?v=KmXbg-Q9_kU
Ако човек се абстрахира от обичайната пропаганда и патос, от клипчето може да се извлече ценна информация.
Т.е. потребностите заявени от поръчителя предопределят формата,твърдостта и пр. параметри ,които от ножоманска гледна точка изглеждат понякога,като немарливост и недомислици.
И се връщам на предварително търсените от клиента параметри.
Ако човек търсейки нож без много ясна преценка какво му трябва /а не какво иска/ най-вероятно ,ще си купи нож с най-добър пиар от най- гласовитите търговци и след това ,ще се чуди ,щто си купих тая дивотия.
Тактическите ножове най- добре се продават от чичковци с камуфлажни дрехи легионерски бради и под звуците на тежка музика.Които се кълнат във всички богове ,че това е ножът който търсиш.
Отново за пример:
https://www.youtube.com/watch?v=_d0QWqRJ7oY
Почти го бях "отнесъл" ,ако един вършен глас не ме беше спрял овреме. :(
Зомбита в махалата няма,вражески войници също,паракорда мога да си го режа и с макетен нож,а цената леле мале =-O
След нов размисъл и внимателна преценка го замених с този:
https://www.youtube.com/watch?v=stUp6w-yT-Y
И той в последствие се оказа на лавицата ,не защтото е лош ами отново ми дойде малко излишен.
Такива покупки имам няколко,лежат си на полиците и събират прах.
При условие,че когато съм ги купувал съм имал непреодолимото убеждение,че страшно ми трябват.
И остава въпроса дали тактически нож трябва за ежедневни нужди или не .Според мен не.
Виж да стои някъде "за всеки случай" е друг път на разсъждение.Колекционерството и "чесането на крастата" също са отделна тема.
Поздрави :)

Аватар
караконджол

#81 Мнение от караконджол » 23 Фев 2018, 23:17

При психолога:
- още от малко агънце

Marto.L

#82 Мнение от Marto.L » 18 Мар 2018, 12:09

Една класика. Оригинала де, този е реплика.

Изображение

Аватар
караконджол

#83 Мнение от караконджол » 15 Фев 2019, 10:21

https://www.bladeforums.com/threads/ka- ... y.1273833/
Ето за този нож говорим.Лек,добре скрит.Просто нямам забележки.Всъщност: малко прекаляват колегите с дървените дръжки и снимки"за албумчето".Тва е инструмент не украшение.
При психолога:
- още от малко агънце

Аватар
vlastelin

#84 Мнение от vlastelin » 23 Фев 2019, 21:52

Без нормална дръжка или с намотан паракорд е пълен ташак този продукт.
Faber est quisque suae fortunae

Аватар
караконджол

#85 Мнение от караконджол » 24 Фев 2019, 01:37

vlastelin написа:
23 Фев 2019, 21:52
Без нормална дръжка или с намотан паракорд е пълен ташак този продукт.
При цена 30-40 $, да не споменавам че за военни и паравоенни е наполовина, всичко е ОК.Който го кефи да си слага дръжка.Концепцията е да се купи, ползва, хвърли.При толкова масово ползване на тази стомана в толкова горещи точки не стоплям какъв косур има продукта? Всъщност, може би частична серитация,ама ако всеки се изока не ми се мисли това просто,удобно,практично нещо на какво щеше да замяза.
При психолога:
- още от малко агънце

BUTTON_POST_REPLY