Нож за оцеляване/наречен още тактикъл

Всичко, което ви е нужно за по-доброто пребиваване сред природата.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
RAZORBLADE

Re: Нож за оцеляване/наречен още тактикъл

#46 Мнение от RAZORBLADE » 14 Фев 2018, 07:35

Ако ще се ползва само за бой, то камата е класика. Четох, че войника си ползва ножа за бой ако: няма вече патрони, пушка с която да се млати, лопатката, наоколо няма дървета, камъни и всичко, което може да служи да поразиш противника отдалеч. Една кама и един викторинокс в джоба, също е комбинация.

Изображение
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
караконджол

#47 Мнение от караконджол » 14 Фев 2018, 15:58

RAZORBLADE написа:Ако ще се ползва само за бой, то камата е класика. Четох, че войника си ползва ножа за бой ако: няма вече патрони, пушка с която да се млати, лопатката, наоколо няма дървета, камъни и всичко, което може да служи да поразиш противника отдалеч. Една кама и един викторинокс в джоба, също е комбинация.

Изображение
Не.Нали това казвам.Че самите практикуващи ножев бой казват че не си помагат за нищо друго с инструмента(странно че повечето сикхски ножове продавани днес са О1,която е чудесна за бушкрафт).И в заключение:не им се меся,защото нямам опит.Отстрани е едно,на теория друго,напрактика трето.
Колегите викат че тактическият нож е utility-нещо носено всекидневно,и ползвано за улесняване на ситуацията.Камата не е този тип.1993 си купих кама от Израел-цялата под 20 см фултанг,много тясна и почти шило.Стомана-D2-тия дълго време имаха директива във военните магазини-само такава стомана.Много години не я ползвах за нищо.При мятане(юнгите на кораб имат много време)-все ще отскочи и ще нарани някой.При носене(всеки тинейджър е достатъчно прост да ходи за щяло и не щяло с нож,въпреки че,за майтап старите учители в морския техникум проверявайки униформата се сърдеха ако нямаш ножче),та при носене-само белези по ръце,кръв,пробити джобове.
Просто я купих,защото за първи път влизах в 3 етажен оръжеен магазин.Повечето съученици също.Но за друго ползване,както хората викат че се ползва тактикъла- не може да става дума. За мен не е тактикъл.Не претендирам за меродавно мнение.
Търсенето продължава.

Аватар
seiko

#48 Мнение от seiko » 14 Фев 2018, 16:16

Не е ли по-добре, след като имаш конкретни изисквания и визия за търсения от теб нож, сам или с нечия помощ да сглобиш чрез компютърна графика прототип на този нож? Хем ще е по-нагледно, хем и ние ще видим, за какво ни говориш. Така само си плещим общи приказки, колкото да не заспим. Все пак ти си инициатор на темата и ти трябва да си моторът, а не да чакаш, някой друг да ти я движи.
Най-големият враг на знанието не е незнанието, а илюзията за знание. Стивън Хокинг

Внимавай, като се бориш с враговете си, да не заприличаш на тях!

Аватар
Коце

#49 Мнение от Коце » 14 Фев 2018, 16:19

Тактически нож (нож за оцеляване) е понятие различно за всеки ползващ го. За оръжие, за мултифункционален инструмент или за уред за извънредни ситуации, всеки сам си преценява. За мен този нож е трябва да е със среден размер, да има надежден гард, канията (аз предпочитам кайдекс) да е съвместима с molle окачване. Ходя по гората редовно и за мен е важно да имам бърз достъп до него - или от колана или на раницата.

Аватар
караконджол

#50 Мнение от караконджол » 14 Фев 2018, 17:18

Имам някъде Енцо Трапер от Коцето.Дръжката е досущ като прототипа на Сейко-анатомична микарта.И микартата е зелена и течността за махане на ръжда направи ножката зелена.Кайдексовата кания също е увита с камуфлажна лента.Дръжката е масивна и много релефна,не позволява приплъзване.СтрийтБийта също е добро попадение за поляна,че и за вила.
За костюм и вратовръзка и голяма офис сграда бих се спрял на наваха,малък викс или манли(малко),задължително носени в дипломатическо куфарче и декларирано на входа.Защото дори и в модерните офис сгради е нужно ножче понякога,не мислите ли?

Аватар
RAZORBLADE

#51 Мнение от RAZORBLADE » 14 Фев 2018, 19:08

Коце написа:Тактически нож (нож за оцеляване) е понятие различно за всеки ползващ го. За оръжие, за мултифункционален инструмент или за уред за извънредни ситуации, всеки сам си преценява. За мен този нож е трябва да е със среден размер, да има надежден гард, канията (аз предпочитам кайдекс) да е съвместима с molle окачване. Ходя по гората редовно и за мен е важно да имам бърз достъп до него - или от колана или на раницата.
Гутоо! Ето го моето виждане изваяно на практика. Средноразмерен боен и за в гората нож. Този е със 65Г, мерих твърдост при Силвърман - 56-56.5 HRC. Отвърнах го два пъти на 200 градуса, за да е по-устойчив на чобанизация и изделвателства, както и за по-лесно заточване. Ще имам още от 1.2379, не знам защо считана от някой за чуплива и щърбеща се. ( Вероятно скандитата на Енцо преди десетина години като навлязоха и не издържаха на тукашните ползователи, създадоха това лъжливо впечателение, знам ли.....) Геометрията на върха е направена с фолс едж почти на нула към върха за да улесни проникването. MOLLE съвместима канията става като набиеш оксите точно на 19мм една от друга център-център. Има и по-малък стандарт 14мм от дупка до дупка, за по-малки щипки, но класиката е 19мм.

Изображение
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

Изображение

Аватар
митко_990

#52 Мнение от митко_990 » 14 Фев 2018, 21:19

Ето го моето предложение.Нож от стомана К390 на 65HRC и обща дължина 220мм.Острието е 100/36/4.5мм със конвекс вторичен РР на около 25 градоса.Заточването не е много добро,но при тая твърдост видях много зор и по скоро ми прилича на секач,отколкото на режещ нож :D.Ще го мъча още

Изображение
Изображение

Аватар
RAZORBLADE

#53 Мнение от RAZORBLADE » 14 Фев 2018, 22:33

Митко, това хич военно не е, даже не мяза *NO* . Пак се изплеска където не трябва, момко. По-прилича на ловен нож.

Изображение

Аватар
митко_990

#54 Мнение от митко_990 » 14 Фев 2018, 23:05

Е нали нож за всекидневно носене и за отцеляване имаше споменато.Това е моето ножче за еври дей ;)

Аватар
katerach

#55 Мнение от katerach » 14 Фев 2018, 23:59

Кефи ме фона. :D :D :D :D :D :D

Аватар
караконджол

#56 Мнение от караконджол » 15 Фев 2018, 02:45

митко_990 написа:Е нали нож за всекидневно носене и за отцеляване имаше споменато.Това е моето ножче за еври дей ;)

Ако си се спрял на такава стомана- варианта е много малка финка за всекидневни нужди(но без цепене,отваряне на метални кутии,защита)
Ще ти трябва друг и нож .Тук предимството е че няма да се затъпи.След това една кайдексова кания и може да я носиш евридей.Нещо като мора в кайдекс,ама по барната.Това ще е адекватно допълнение към армейския нож,който вероятно ще получиш във форсмажорна ситуация.

Аватар
RAZORBLADE

#57 Мнение от RAZORBLADE » 15 Фев 2018, 07:26

митко_990 написа:Е нали нож за всекидневно носене и за отцеляване имаше споменато.Това е моето ножче за еври дей ;)
Не, Митко, ако внимателно беше прочел темата, щеше да видиш, че става дума за предимно боен/военен нож. Твоя е най-малкото много шарен.

Изображение

Аватар
караконджол

#58 Мнение от караконджол » 15 Фев 2018, 08:43

RAZORBLADE написа:
Не, Митко, ако внимателно беше прочел темата, щеше да видиш, че става дума за предимно боен/военен нож. Твоя е най-малкото много шарен.
Хора аз се оттеглям за сега.Не са ми стихия военни ножове.Митак,избачкай едно копие на фиксирания адамас и си в играта.Избери ефтина стомана,не прекалявай с твърдостта на закалка,пропусни зъбците на гърба на ножа.Бате ти Рейзър не иска да копира,иначе щеше да му е от първите работи.
И така момчета,за мен,зубрачът,тактикълът си остава Викторинокс.С удоволствие ще чета темата.

минчо

#59 Мнение от минчо » 15 Фев 2018, 09:03

Освен това, с тази твърдост, как ще се представя при температура -20* примерно.
Въпросния нож би трябвало да може да се ползва безпроблемно във всякакви условия и по всички краища на света.

Аватар
RAZORBLADE

#60 Мнение от RAZORBLADE » 15 Фев 2018, 17:57

караконджол написа:
RAZORBLADE написа:
Хора аз се оттеглям за сега.Не са ми стихия военни ножове.Митак,избачкай едно копие на фиксирания адамас и си в играта.Избери ефтина стомана,не прекалявай с твърдостта на закалка,пропусни зъбците на гърба на ножа.Бате ти Рейзър не иска да копира,иначе щеше да му е от първите работи.
И така момчета,за мен,зубрачът,тактикълът си остава Викторинокс.С удоволствие ще чета темата.
Да, бе, зачекна темата с тактикъла, сега даваш заден. Не мога да ти схвана замисъла на цялата тема.

П.П. Поръчки вече не поемам, да.

Изображение

BUTTON_POST_REPLY