"Ножарят" Стоян Андонов и откраднатото лого на форума

Ръчно изработени ножове, майстори. Впечатления, снимки, коментари, тестове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
Аватар
Wolven path forge

Re: "Ножарят" Стоян Андонов и откраднатото лого на форума

#121 Мнение от Wolven path forge » 04 Фев 2019, 07:41

Онзи ден ми донесоха един нож за ремонт. Човекът искаше да го заточа и по-точно да отнема от скосовете, защото е много дебел, и да му направя кания. Няма да коментирам отворилите чирени от бакелит, ненапасваните болстери, гард, липсата на каквато и да е симетрия при скосовете, неполираният гард, невероятната кания. И като махнем гореизброеното, то остана само изкривеното острие. И получавате тази красота и изящество само за 100лв.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!

Аватар
chikov

#122 Мнение от chikov » 04 Фев 2019, 09:30

На абсолютно същото мнение съм и аз , но продава ли - да! Лошото е , че хората коити не разбират са повече от тези които са на ясно какво купуват. Омръзнало ми е да дойде клиент с подобен нож и да иска да му приправя ножа. Да му сменя чирините защото са се изметнали и да го изтъня от пред защото не режел. Какво да му направя като след малко търкане установявам ,че е много мек. Да така е но продава ли - продава. При него майсторлък няма. При него е повече политика за съжаление.

Аватар
Wolven path forge

#123 Мнение от Wolven path forge » 04 Фев 2019, 09:40

Че продава - продава, но че продава боклуци - така е. Аз затова обяснявам на всички познати и приятели като искат да си вземат нож, първо да се консултират с мен. Най-малкото да им кажа читав ли е майстора, стоманата подходяща ли е, напасването как е, цената реална ли е и други подобни. И затова най-редовно ми носят подобни боклуци да ги оправям. Това е вторият нож на Стоян Андонов, който ми носят за ремонт и мен ще ме е срам да излрзе подобно нещо от работилницата, камо ли да го продам. А този дойде да му изтъня "бузите" и да ушия друга кания. След като започнах да оправям скосовете се оказа, че освен всичко останало, острието е изкривено надясно (поне не бие в ляво). И за това човекът е платил 100лв. То наистина - за толкова пари - толкова работа, но и в курварлъка трябва да има малко морал!

Аватар
Доктор Ох боли

#124 Мнение от Доктор Ох боли » 13 Фев 2019, 12:41

Dakota написа:
28 Май 2017, 18:36
RAZORBLADE написа:Интересно каква е била "творбата"?
За тази цветуща кания идеше реч:
Изображение
Да споделя и аз за този "майстор", тъй като съм имал контакти с него и продукцията му. Разбира се тогава още не знаех за неговите изпълнения с кражбата на логото и другите простотии и некоректност. Преди около две години се засякохме на едно изложение "Лов и риболов" в "Интерекспоцентър" в София. Той беше единствения там предлагащ нефабрични ръчно ковани ножове и изделия. Има хора които харесват подобни изделия изработени в стил "Наивистика", грубо изработени като с два замаха на теслата и не много лъскави. Това особено се харесва на чужденците, които идват у нас и той явно е напипал нишата, където да си пробутва сурогатите - представяни като "автентични български ножове" и т.н. Та аз се набутах с един каракулак/аккулак от неговия щанд, подобен като този по-горе от снимката, малко по-добре пипнат и без свастиките по канията. Дръжката беше от говежди кокал, с месингови розети и нитове, острието определено ковано, даже беше оставено сурово наковано в областта на дамара /стоманата неизвестен тип, от някаква шина или ресор вероятно/, заточката средно ниво, да не кажа лоша. На пръв поглед ставаше, ама на втория изскочиха и дефектите. Взех го за подарък, но после като го огледах по-внимателно, съжалих и се ядосах. Ето и скритите дефекти:
1. Ядката беше добре маскирана и излъскана заварка /наварявана, а не кована/.
2. Отдолу на дръжката луфтовете бяха фино замазани с полиестерна смола /отврат/.
3. Кокала на чирените беше избелен и лакиран после с нещо.
4. Канията от орех, но се оказа с пукнатина близо до устието, намазана с някакво гадно масло, подозирам, че може и машинно да е - смърдеше ужасно......
Едва успях да се оттърва от ножа и то на половин цена от дадената /260 лв./. Подаръка го замених с един каракулак на Дядо Благо и така. Около продажбата на ножа получих още няколко удара под кръста, освен ниската цена. Първо го предложих в една специализирана група за хайдути във Фейсбук, където писах кой е "майстора" и съответно ме баннаха оттам, без да разбере защо %) . После колеги ме осведомиха как стоят нещата за този "майстор", както и че ножовете му ги изработват "на ишлеме" някакви цигански банди от селски ковачи. Тогава вече истински се ядосах. Доказателство за горното е, че голяма част от продукцията му не носи маркировка с неговите инициали или тугра, както и ниското качество на изработка, което се маскира като "ръчно ковано и автентично"!
В заключение този господин съвсем съзнателно и преднамерено е обсебил логото на форума за да си пробутва сурогатите, където му мине номера. При това снове из цялата страна и се появява на такива изложения, фестивали и панаири, където няма конкуренция. Последно седалището му е в гр. Трявна и там има магазин и ателие, където си излага боклуците. Трябва да му се окаже тотална преса по всички възможни линии и варианти, за да го принудим да се откаже от логото и да спре да злепоставя форума!!!....... >:o
"На ръката подобава ножа, а на езика - словото" надпис върху ятаган от Сливенския музей

Аватар
Wolven path forge

#125 Мнение от Wolven path forge » 13 Фев 2019, 14:39

Ножът, който трябваше да ремонтирам все още е в мен. И понеже вчера тъпомера (твърдомера) ми мина калибриране, реших че няма как да не го пробвам. Първо чукнах няколко мои остриета, които дадоха нужната твърдост. След това реших да пробвам ножа на нашия любим форумен майстор - Стоян Андонов или както го зова аз на галено - бай Стоян. Понеже пък на мен ми куца малко риториката и като видя дума с повече от две срички се бъркам, а и има една приказка, че една картинка струва повече от хиляда слова, реших да снимам теста. Ако някой не усъмни в автентичността на записа или показанията на твърдомера - да заповяда в работилницата и да ги повтори (не го казвам като заяждане). И преди видеото - тези дни ще ми донесат още един негов нож, ще го тествам и ще кача клипа.

Аватар
митко_990

#126 Мнение от митко_990 » 13 Фев 2019, 15:42

То това по меко от винкел :D .Аз че не мога да калявам съм имал по добри резултати

Аватар
biolander

#127 Мнение от biolander » 13 Фев 2019, 16:34

Ем, Кире, кат' за "кована прахова стомана CPM 154CM" e боНба. Аз го плюя навсякъде, ама кучетата си лаят, кервана си върви.
Ти си длъжен да правиш добро от злото,защото то няма от какво друго да се прави - Робърт Пен Уорън
http://tzilkovi.wordpress.com

Аватар
RAZORBLADE

#128 Мнение от RAZORBLADE » 14 Фев 2019, 08:37

Дюкяна в Трявна е спечелен с конкурс от друг ножар. Аз подех неотдавна с адвокат действия срещу господина. Ще споделям информация при развитие.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
Wolven path forge

#129 Мнение от Wolven path forge » 21 Фев 2019, 14:34

Наскоро ми донесоха този нож за заточване и поддръжка, а аз не можах да не пусна тук снимки.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Сега исках ножа, за да го чукна и да видя какво ще отчете:

В крайна сметка ~48 HRc не е чак толкова зле... за нож за пържоли.... или за вилица... или лъжица...

me4ka

#130 Мнение от me4ka » 22 Фев 2019, 17:35

..

Бай Стоян Циганският барон на ковачите - гръм да го удари !

/подновявам само темата, за да се индексира :) /

Аватар
tedkoe30

#131 Мнение от tedkoe30 » 22 Фев 2019, 18:50

Пуснете си от 2;12мин до 3;22

*ROFL* *ROFL* *ROFL*

Повечето Китаици поне си калят ножовете.

https://youtu.be/hyKGmbnVPVE?t=138

VasilRalev

#132 Мнение от VasilRalev » 19 Мар 2019, 19:19

Аз също си купих нож от въпросния "майстор" на изложение в Сливен и понеже тогава не влизах във форуми и нищо не разбирах, си купих нож.
Оказа се много по-зле като представяне от месарските ми ножове Терна за по 8-10 лева....
Нямам думи.

Аватар
radula

#133 Мнение от radula » 27 Мар 2019, 16:38

Днес отидох на изложението в Пловдив и посетих щанда на "майстора". Те всъщност са два- един пред входа и един вътре. За цените няма да говоря- луда работа. Качеството е плачевно, но важна е стоманата - кована D2, закалена на максималните 56-58 по Рокуел, разбираш ли :D Брутално самочувствие, надменност и дълбокомислени разбори на формата на остриетата, произлезли от дълбока древност и ведоми само нему... Пълен смешник!
А логото на форума е поставено на пода, под масата, на която са "прекрасните" му творби. Бях с форумна фланелка, но се бях закичил с Глок-а, че му търсих кобури, и ако се бях съблякъл, за да го подразня, не знам как щеше да изтълкува вида на оръжието. Да не му давам хляб в устата на левака!
Иначе изложението е пълен т*ш*к- нищо интересно и все по-постно от година на година.

sergokn

#134 Мнение от sergokn » 04 Апр 2019, 12:55

Свалил е нивото, преди имаше и Елмакс и RVL 34 сега само D2.. Поне прахова да я беше писал..
По-добре по-малко, но по-добре...

Costoff

#135 Мнение от Costoff » 27 Авг 2019, 21:55

Дори и лошата публичност...добра реклама му правите на пича.
Включих се в темата малко от яд защото стомана предоставена от мен на един "майстор" се озова без мое желание при въпросния тревненски ножар.
Иначе в работата му спокойно се откриват произведения на бургуджиите от с.Камен, с. Ветово и с. Житница.
Вчера купих един нож от майстор от Житница, който активно се занимава с "експорт" към Трявна. Остава да Напиша АН и да го продам като марков.

Изображение

BUTTON_POST_REPLY