Първи опити за изработка на нож.

Ръчно изработени ножове, майстори. Впечатления, снимки, коментари, тестове.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
veromir92

Първи опити за изработка на нож.

#1 Мнение от veromir92 » 25 Фев 2019, 15:46

Здравейте. Извинявам се че пускам пак темата, но обърках разделите.
Искам да ви покажа моят първи и втори нож, както и кании за тях.
Малко информация за изработката. Материалът е 80CrV2. Материалът го взех под формата на шина 800х40х4. Изрязах грубо с ъглошлайф и след това на шмиргела, естествено без прегряване и с постоянно охлаждане.
Първоначално пробих отворите за нитовете. Нитовете са медни тръби с диаметър 6 и 8 мм. Направих първичния скос с приспособление изработено от мен с пила. След което започна търкането с шкурките 120, 240, 400, 600, 1000, като след 1000 ще полирам на киче ( още не съм полирал, едва вчера го завърших с импрегнирането)

Закаляването стана по следния начин:
- Нагряване до 800-850 градуса и оставих да изстине на въздух - тази процедура я повторих 2 пъти за премахване на вътрешните напрежения в стоманата.
- След премахване на напреженията, още докато е топла стоманата нагрявам до температура за закаляване по каталог за тази стомана и в масло. Като маслото предварително загрято до към 40-50 градуса.
- След закаляването HRC 64-67 единици при проверка с твърдомер от острието към дръжката ( закалих малко след започванетона дръжката, до към втория нит)
- След което отвръщане или отгряване два цикъла по 2 часа на 280 градуса.
- Крайна твърдост 53-57 единици HRC
Острието на единия нож реших да не го полирам до премахване на отпечатъка от закаляване ( балончетата въздъх при потапяне в маслото, които са отстрани на осърието)... Така ме изкефи бе хора..какво да направя. Доработката ще е полиране на кече, но ще е в последствие след като ми пристигне кечената шайба.

Дръжката е от орех, разбичен и съхнал над 64 години. Дървото е от пра дядо дърворезбар на мой приятел. Дръжката е лепена с епоксидно лепило, вкарани са щифтовете и са раздути с център. След голямото шкурене на дръжката с пили и шкурки я импрегнирах в Тунгово масло ( Tunga oil).

Остава ми само вторичният скос на режещия ръб, но се чудя все още на какъв градус да бъде. Имам още време да помисля и реша, все пак чакам приспособлението ми за заточване да пристигне

Канията е първа наченка с работа с кожа. Кожата е телешки бланк 3.4мм. Шита със сарашки конец 1 мм. Канията е боядисана след коео обработена с ленено масло.

Моля за мнения, и не бъдете съвсем строги... Това е първият ми нож и кания през живота... Малко по приятелски го раздавайте.

Снимките са големи и за това мислч че през сайт ще са по-добре за казване...Та ето линк към албума, дано да се получи:

http://www.snimka.bg/?album;aid=5147031

kalinux

Re: Първи опити за изработка на нож.

#2 Мнение от kalinux » 25 Фев 2019, 21:55

veromir92 написа:
25 Фев 2019, 15:46
...
Дръжката е от орех, разбичен и съхнал над 64 години. Дървото е от пра дядо дърворезбар на мой приятел.
...
След 2,3 или 5 години една дървесина като изсъхне, после и 100 години да седи, повече от това няма да мръдне. Най-много да почне да се разваля. :)

veromir92

Re: Първи опити за изработка на нож.

#3 Мнение от veromir92 » 26 Фев 2019, 00:20

Сигурно е така, не знам не разбирам Аз отбелязвам че дорвесината е съхнала над 64 години и е меко казано идеална...с такъв материал са направени, нямам мнение за по-некачествените. Съжалявам.

BUTTON_POST_REPLY