Лазбъчак или Карадениз ятаган и един османлия

Ножове, ками, кинжали.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
aureus_gold

Лазбъчак или Карадениз ятаган и един османлия

#1 Мнение от aureus_gold » 26 Дек 2018, 23:48

Уважаеми колеги,
Покрай католическата Коледа (25/12) реших да си отпера 1-2 подаръка,че много бях слушкал през изминаващата 2018г.Понеже са вехти остриета ( :-X със сигурност не са правенеи от елмакс стомана или VG-10 ) реших да ги покажа в тази тема.Ако на някой от колегите му е интересно ,а и ако някой иска да добави или разкаже нещо.... моля размисли и коментарии на воля *DRINK*

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И един стар османски/балкански нож :-[
Изображение

Изображение

Изображение

Аватар
Доктор Ох боли

Re: Лазбъчак или Карадениз ятаган и един османлия

#2 Мнение от Доктор Ох боли » 11 Фев 2019, 21:40

aureus_gold написа:
26 Дек 2018, 23:48
Уважаеми колеги,
Покрай католическата Коледа (25/12) реших да си отпера 1-2 подаръка,че много бях слушкал през изминаващата 2018г.Понеже са вехти остриета ( :-X със сигурност не са правенеи от елмакс стомана или VG-10 ) реших да ги покажа в тази тема.Ако на някой от колегите му е интересно ,а и ако някой иска да добави или разкаже нещо.... моля размисли и коментарии на воля *DRINK*

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Този тип т.нар. "черноморски ятагани" са ми доста екзотични и перверзни за моя вкус; просто не ги възприемам. Балканския тип с големи уши и характерната форма и пропорции на острието повече ми допадат, но то е въпрос и на лично предпочитание. Сега Дядо Благо ми дялка два ятагана - единия изцяло негов, другия с готово острие, та да видя като как ще ги издокара. Казал съм му да изглеждат зловещи и страховити, а той ги умее тия работи. Заредил съм се с безкрайно търпение........ Казват, че хубавите работи бавно стават. *whistling*
"На ръката подобава ножа, а на езика - словото" надпис върху ятаган от Сливенския музей

Аватар
gospodarski

#3 Мнение от gospodarski » 22 Фев 2019, 23:31

Добре де, това нещо като го вземеш в такъв вид как се реставрира после???
Изображение
Защото аз не виждам как ще си го сложа на стената или където и да е другаде преди някаква сериозна реставрация. Не съм някакъв изтъкнат естет и по-скоро ми се иска хората, които имат опит и се занимават с колекциониране на такъв тип оръжия да кажат какво е прието да се прави в тези случаи. Ясно ми е, че не трябва да стане като нов, но поизлъскване, нова дръжка, някакво оксидиране, може би???
... или малко поизбърсване с парцал и се оставя в автентичния му вид?
Когато погледнеш към Витоша ти иде да цитираш Вазов. Когато се обърнеш към София ти иде да цитираш Стоичков... (цитат от Аламинут)

Аватар
Доктор Ох боли

#4 Мнение от Доктор Ох боли » 28 Фев 2019, 00:39

gospodarski написа:
22 Фев 2019, 23:31
Добре де, това нещо като го вземеш в такъв вид как се реставрира после???
Изображение
Защото аз не виждам как ще си го сложа на стената или където и да е другаде преди някаква сериозна реставрация. Не съм някакъв изтъкнат естет и по-скоро ми се иска хората, които имат опит и се занимават с колекциониране на такъв тип оръжия да кажат какво е прието да се прави в тези случаи. Ясно ми е, че не трябва да стане като нов, но поизлъскване, нова дръжка, някакво оксидиране, може би???
... или малко поизбърсване с парцал и се оставя в автентичния му вид?
Според мен точно този нож си е в отлична форма! Не трябват никакви намеси, освен почистване и го смазваме с машинно масло за консервация. При желание и информираност относно вида кания (сравняване с подобни образци) може да му се изработи кания съответстваща на ножа за по-добро съхранение. При историческите оръжия реставрацията е деликатна и професионална работа. В никой случай не трябва да давате антикварни предмети на непрофесионалисти и лаици - ще ги съсипят. *coffee*
"На ръката подобава ножа, а на езика - словото" надпис върху ятаган от Сливенския музей

BUTTON_POST_REPLY