Неписани закони или просто етика

Форум за форума. Съвети към организация, идеи за нови форуми и други.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
kr.bonev

Re: Няколко ножа

#1 Мнение от kr.bonev » 03 Юни 2016, 15:21

kova4ev написа:Трукото е при мен, впечатлен съм! Срамота е толкова труд да се предлага на такава ниска цена.
Бе то мойто срамота , ама ... https://www.etsy.com/listing/260954075/ ... ller&box=1 Оти поне не ме споменеш някъде ?! Поне мери ли му твърдостта ? Защото имам спомен , че не е толкова !!!
Иначе снимките ти са по-хубави ,признавам .
Не вземай живота твърде на сериозно, жив от него няма да се измъкнеш !

DIKISANA

#2 Мнение от DIKISANA » 03 Юни 2016, 15:37

не е забранено да го направи ( т.е. да препродаде нещо) , но си прав ,че трябва да се казва кой е автора !
Бонев с тези твоите цени гледай какво става :D

DIKISANA

#3 Мнение от DIKISANA » 03 Юни 2016, 15:38

Ще спрем да правим ножове и само ще препродаваме :D

Аватар
kr.bonev

#4 Мнение от kr.bonev » 03 Юни 2016, 18:15

Разбира се , че не забранено ,по-скоро не етично. Дори бих го отминал с лека въздишка , ако не беше от хората творци , дори бих казал майстор , защото има много сполучливи и красиви изделия ! Продавал съм на сувенирни магазини по морето и хората си заявяват ,че ще препродават на космически цени - ОК ! Дори съм съгласен на някаква надценка след покупка , сложи си транспортни , наложен платеж и т.н. , ама от 100 лв. на 265 $ - ЯКО :D И това бих отминал . Сигурно най-ме подразни , че разменихме няколко думи в Сопот и в очите ми заяви , че много се кефи на Трукото и си го е закачил на стената (стана ми много приятно , защото си го харесвах и го продадох от нужда) .
Както и да е , Никола , не ми дължиш нищо , нито аз на теб ! Живи и здрави !

Аватар
kr.bonev

#5 Мнение от kr.bonev » 03 Юни 2016, 19:05

И изведнъж ми звъни един Хамериканец и ме пита имам ли още от тези : https://www.etsy.com/listing/194230957/ ... _active_16

Викам - НЕ ! Само този ми остана : https://www.etsy.com/listing/260954075/ ... ller&box=1

:D Баси кефа ! Бил съм известен , пък аз да не знам *ROFL*

Аватар
iivetsa

#6 Мнение от iivetsa » 03 Юни 2016, 22:29

Познавам Никола от доста време,и го харесвам и уважавам като човек и творец,но няма как да му спестя критиката в ситуацията,която не е прецедент за него,а си е даже практика!Никола,приятелю не се прави така брат!Съжалявам,че се налага да ти го казвам в прав текст,но преди време го игра същият филм и с едно мое произведение.Няма лошо да препродаваш,няма лошо да изпляскаш каквато цена искаш,но винаги когато предлагаш нож или друго изделие,което не е правено от теб е задължително да назовеш майстора му!Елементарно уважение към труда и уменията на този който го е направил!Вярно,че всички сме различни,и всеки има право на лична философия,но това е в разрез с всичките ми принципи и не мога да го приема за нормално!Очевидно и за Краси е така...

Аватар
kr.bonev

Неписани закони или просто етика

#7 Мнение от kr.bonev » 03 Юни 2016, 22:38

Доста се чудих как да формулирам темата и къде да я публикувам. Ако модераторите решат могат да я преместят , преименуват или изтрият! Ехото на други теми е заключена , но има неща който могат да се премълчат и други , който би трябвало да се кажат.
Особено в малка общност от силни индивидуалности , каквито сме ние , любители и майстори на Ножа ! Лично аз не съм майстор , свидетели сте на всичките ми напъни :D от първата стъпка и до сега.
Не че нещо необичайно е станало , нищо ново под слънцето. Просто тема за некоректност , неуважение , плагиатство с които някои са се сблъсквали , а на други им предстои. Предполагам примерите са безбройни.
Аз лично приканвам г-н "майстор" Никола Ковачев,да ми обясни какво е това което виждам :
http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php ... 8&start=75

А и да не го направи , аз знам . Родом съм от Ямбол кв. Каргон - 1300г. България , 1600г. - Каргон . Последния крадец за който съм чувал , беше намерен от власите завързан за уличен стълб и с всичка сила викаше полиция >:o Сигурен съм , че повечето от вас ако видят нещо подобно със свой изработки биха реагирали като мен .
Ето ви тема .

Нищо не искам и нищо не търся , само да Ви събудя вниманието и не премълчавайте нищо , не само тук , но и в живота , иначе Загиваме!!! Айде , че истина мезето *DRINK*

Аватар
woody

Re: Неписани закони или просто етика

#8 Мнение от woody » 04 Юни 2016, 01:32

Дааааа..... Поолял се е малко колегата, пък тези лекета трудно излизат. *DONT_KNOW*
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
Rigor Mortis

#9 Мнение от Rigor Mortis » 04 Юни 2016, 04:20

kr.bonev написа:Доста се чудих как да формулирам темата и къде да я публикувам.
Много точно си я формулирал, особено заглавието.
Чета и пиша само в два форума - този и немският тактикалфорум, но и в двата го наблюдавам същият феномен. Явно е човешко да си бизнесмен. Страшен подход е това, особено пък след като описваш разговорите. Разочарованието е страхотно.

Преди години ми се случи да открия по случайност мои снимки на ножове в някакъв си американски форум и в един блог. Човека си ги представя като негови, а аз лично съм ходил в гората да ги снимам и ми седят във витрината. Направо пощръклях, а предстявам си при теб какво е чувството.
Миналата година организирах поръчка на около 250 ножа в немският форум, 200 от тях форумни. Процедурата се проточи 3/4 година и още след изпращането на пратките се появиха първите екземпляри във форумният пазар на ДВОЙНА цена. Ебаси наглоста - целият форум знае колко е цената. На човеците не им пука.
Ценностната система е нещо много индивидуално, почти като пръстовите отпечатъци.
"Няма сигурен път към успеха, но има сигурен път към неуспеха - да се опиташ да угодиш на всички."
Платон

Аватар
marincheshki

#10 Мнение от marincheshki » 04 Юни 2016, 08:14

Ееее баси, не е честно, прав е Краси да повдига въпрос. Съгласен с Иво. Все пак чисто колегиално не е редно, да трупаш точки на чужд гръб Ковачев. Срамота е!!!
Не е проблема, че го препродаваш на ужасно по-висока цена, това е въпрос на пазар, защо не. Но да си преписваш чужди творения, това е шарлатанщина, извинявай!
Ако искаш да победиш целия свят, победи самият себе си.

Аватар
martin_yy

#11 Мнение от martin_yy » 04 Юни 2016, 11:04

Rigor Mortis написа:Явно е човешко да си бизнесмен.
Често не е човешко, но в много начинания помага да си безскрупулен. Мисля че в случая проблема се корени не в препродаването, защото това е нормално, а във факта че не е споменат майстора изработил остриетата. Ето това вече не колегиално и етично, по мое мнение не е и хубав търговски подход, защото някои клиенти не обичат подвеждаща информация (да има и такива дето предпочитат да ги лъжеш с усмивка). Относно тройната цена аз лично бих го приел по-скоро като комплимент, щом цената се вдига с времето значи е изкуство.

Имах подобен случай преди доста години като се дипломирах, конспекта беше около 100 въпроса. Събираме се 5 човека и си ги разделяме по равно всеки да напише само най-основното по своите въпроси, за да стане бързо и да не четем после от 15 учебника, а да имаме пресята важната информация. Явно подхода беше добър щото се дипломирахме успешно. Година по-късно една приятелка ще се дипломира и половината от конспекта и съвпада с моя, давам и аз темите с уговорката да не ги разпространява, че авторските права не са само мои пък не знам другите дали са съгласни. Тя ги погледна на бързо и ми вика че тези същите вече ги имала, продавали се на книжарницата в университета срещу 30лв *CRAZY*. И до ден днешен не знам кой ги продаде на университетската книжарница, обаче сега след известно време вече не ме е яд и даже малко се гордея, все пак труда ми е оценен, нищо че никой освен мен не знае и нямам финансова облага.

Та в заключение ясно е че се чувстваш подведен и е неприятно, но моят съвет е да си направиш някои изводи, защото постъпки от този род са гадни и неколегиални, но пък са позволени и се случват често.

Аватар
RAZORBLADE

#12 Мнение от RAZORBLADE » 04 Юни 2016, 11:41

Нека да не забравяме, че сайтовете надуват цените с 100-200% над твоята обявена. И аз съм писал на американски сайтове и при моя цена от около 100 долара ми казаха, че ще обявят цена от 260 долара. Това не ме устрои и не им пратих ножове.

В този сайт потребителя-търговец ли определя крайната цена за продукта или сайта донадува сумата? Нека да изясним какъв е случая всъщност.

За това, че за обявените изделия обаче не е упоменат майстора - това е недопустимо!!!
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

kova4ev

#13 Мнение от kova4ev » 04 Юни 2016, 12:45

Пичове, уж казвате нещо на мен, уж в прав текст /Иво :)/, ама всъщност май не е така, защото нито някой ми е писал, нито някой се е обадил или пък ми е казал нещо лично на мен. По-скоро си прилича на публично осиране , а ми говорите за етика и леки въздишки :) И Иво, прав си - не се прави така, брат.

Нямаше дори да го видя това, ако не ми беше обърнато внимание/благодаря/. И да не си помислите, че се оправдавам, просто ще изясня едно-друго, за да не остават повече погрешни впечатления както у мен, така и у вас, защото много уважавам този форум и искам всичко да е ясно.

Виждам, че сте попаднали на един от еци-магазините ми. Тъй като съм преди всичко търговец, имам нужда от такива (онлайн-магазини). Продавам в няколко форума, ибей и други подобни платформи. Конкретно в посочения магазин качвам предимно ножове - в началото бяха само мои, впоследствие включих и други предмети, и автори. Еци, поне преди време, беше платформа за ръчно изработени неща, сега се поизмениха нещата, но както и да е, отплесвам се. Та във въпросния магазин освен мои неща, продавам и чужди. За да попадне чуждо творчество там, то трябва да е покрило моите критерии(творчески и търговски), да бъде лично мое (т.е. да съм го купил) и да ми донесе печалба. Много се радвам да купя нещо за 10 и да го продам за 500 примерно. Толкова за ценообразуването. Има си задължителен формат на обявата, в който се посочква кое какво е, кога е направено и от кого. Тук няма варианти за свободни съчинения, а само варианти за избор - изработено от: "me or member of my shop" В момента, освен на възмутения kr.bonev, имам неща на Генов, Мичев, Ovit, Борката Кръстев, вчера продадох нож на Гого, продавал съм нож от Мишо и десетки на Неделеви Случвало се е колеги да искат да кача нещо за продан на консигнация примерно, на много съм отказвал/извинявайте/, поради спецификите на онлайн-търговията и личните ми съображение. Уверявам ви, че и през ум не ми минава да представя нещо чуждо за мое творчество или пък да въведа клиента в заблуда, това вреди на бизнеса, а аз имам самочувствието и рейтинга на добър творец и търговец. Моите неща са отбелязани като мои, чуждите са отбелязани като чужди. Вероятно ви е убягнало. Чат-пат стават копи-пейст мизерии при листването, но това е в някои случаи от недоглеждане, а в други от софтуера на платформата. Толкова за въпросния магазин.

Със съжаление ще отбележа, че не за пръв път се сблъсквам с подобно неразбиране, най-вече свързано с ценообразуването. Опитвал съм се да анализирам подобно поведение през гледната точка на двете страни - производител и търговец, тъй като се числя и към двете, и изводът ми е бил, че производителят се чувства прецакан, имайки предвид печалбата на търговеца. Което пък си е проблем на производителя.

Краси, нещата ти са в магазина ми, защото са достойни за там и защото ще ми донесат добра печалба. Ти ги обяви за продан, стояха доста време, впоследствие ги купух на цена, посочена от теб. Толкова. Ако би могъл да ги реализираш на цените, на които бих могъл да ги продам аз - дерзай, бих се радвал и ти предлагам да си ги откупиш обратно. Истината е, че не е никак лесно, дори да изглежда така и няма причина да се сърдим на прекупвачи и търговци. Видяхме се в Сопот, макар и за кратко. Казах ти в очите какво мисля за теб и нещата, които правиш. Трукото наистина виси на стената ми и го гледам с кеф всеки ден, затова е и с такава цена(непродаваемо), иначе отдавна да го няма. А ако се продаде, ще е на някой, който е готов да даде много пари за него. Това може само да те ласкае...

Пичове, в заключение ще кажа, че прибързахте с изводите, епитетите и характеристиките, надявам се да са се поизяснили нещата и да не оставаме с горчив вкус в устата.

Аватар
kr.bonev

#14 Мнение от kr.bonev » 04 Юни 2016, 13:42

Това е , човек , просто искаш да заемеш позиция , кратко ,точно ,ясно ! Евала за което !
Както споменах по-горе , възхищавам се на изработките ти , добър си. И като творец сигурно би реагирал подобно в такава ситуация. За цени не говоря ,всеки има правото да купува и продава както си иска ,разбира се по-голяма печалба ,по-добре! Цялата работа идва от там ,че не лошо да обявяваш имената на майсторите ,не вярвам да навреди на някоя обява!? Пък и така ще популизираш имена на колеги ,които само биха се зарадвали!
Те това е ,аз (оставам с впечатлението ,че и ти) съм човек ,който говори в прав текст когато нещо не ми се нрави ,също така и не пестя добри думи ,когато пък харесвам нещо друго!

kova4ev

#15 Мнение от kova4ev » 04 Юни 2016, 13:50

Пичове, съдите и се изказвате прибързано, без да имате факти, а ми говорите за неписани закони и етика!?
Че и на две места във форума ми сипвате, пригласят хора, които познавам лично, което намирам за жалко и за съжаление показателно.

Нямаше дори да го видя това, ако не ми беше обърнато внимание/благодаря/. И да не си помислите, че се оправдавам, просто ще изясня едно-друго, за да не остават повече погрешни впечатления както у мен, така и у вас, защото все още уважавам този форум и искам всичко да е ясно.

Виждам, че сте попаднали на един от еци-магазините ми. Тъй като съм преди всичко търговец, имам нужда от такива (онлайн-магазини). Продавам в няколко форума, ибей и други подобни платформи. Конкретно в посочения магазин качвам предимно ножове - в началото бяха само мои, впоследствие включих и други предмети, и автори. Еци, поне преди време, беше платформа за ръчно изработени неща, сега се поизмениха нещата, но както и да е, отплесвам се. Та във въпросния магазин освен мои неща, продавам и чужди. За да попадне чуждо творчество там, то трябва да е покрило моите критерии(творчески и търговски), да бъде лично мое (т.е. да съм го купил) и да ми донесе печалба. Много се радвам да купя нещо за 10 и да го продам за 500 примерно. Толкова за ценообразуването. Има си задължителен формат на обявата, в който се посочква кое какво е, кога е направено и от кого. Тук няма варианти за свободни съчинения, а само варианти за избор - изработено от: "me or member of my shop" В момента, освен на възмутения kr.bonev, имам неща на Генов, Мичев, Ovit, Борката Кръстев, вчера продадох нож на Гого, продавал съм нож от Мишо и десетки на Неделеви Случвало се е колеги да искат да кача нещо за продан на консигнация примерно, на много съм отказвал/извинявайте/, поради спецификите на онлайн-търговията и личните ми съображение. Уверявам ви, че и през ум не ми минава да представя нещо чуждо за мое творчество или пък да въведа клиента в заблуда, това вреди на бизнеса, а аз имам самочувствието и рейтинга на добър творец и търговец. Моите неща са отбелязани като мои, чуждите са отбелязани като чужди. Вероятно ви е убягнало. Чат-пат стават копи-пейст мизерии при листването, но това е в някои случаи от недоглеждане, а в други от софтуера на платформата. Толкова за въпросния магазин.

Със съжаление ще отбележа, че не за пръв път се сблъсквам с подобно неразбиране, най-вече свързано с ценообразуването. Опитвал съм се да анализирам подобно поведение през гледната точка на двете страни - производител и търговец, тъй като се числя и към двете, и изводът ми е бил, че производителят се чувства прецакан, имайки предвид печалбата на търговеца. Което пък си е проблем на производителя.

Краси, нещата ти са в магазина ми, защото са достойни за там и защото ще ми донесат добра печалба. Ти ги обяви за продан, стояха доста време, впоследствие ги купух на цена, посочена от теб. Толкова. Ако би могъл да ги реализираш на цените, на които бих могъл да ги продам аз - дерзай, бих се радвал и ти предлагам да си ги откупиш обратно. Истината е, че не е никак лесно, дори да изглежда така и няма причина да се сърдим на прекупвачи и търговци. Видяхме се в Сопот, макар и за кратко. Казах ти в очите какво мисля за теб и нещата, които правиш. Трукото наистина виси на стената ми и го гледам с кеф всеки ден, затова е и с такава цена(непродаваемо), иначе отдавна да го няма. А ако се продаде, ще е на някой, който е готов да даде много пари за него. Това може само да те ласкае...

Пичове, в заключение ще кажа, че прибързахте с изводите, епитетите и характеристиките, надявам се да са се поизяснили нещата и да не оставаме с горчив вкус в устата. Но като цяло съм разочарован от подобни публични нападки,прибързани реакции и изказвания, еле пък тук - мястото, което ме научи и на малкото, което знам.

BUTTON_TOPIC_LOCKED