Коректност в раздел търговия, що е то?

Форум за форума. Съвети към организация, идеи за нови форуми и други.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

BUTTON_POST_REPLY

Трябва ли при покупка задължително да се заявява «купувам» в темата, а не на ЛС,телефон или друго?

Да, трябва да има такова правило.
27
57%
Не, не е приложимо.
20
43%

Общо гласове: 47

Съобщение
Автор
magnus

Re: продават се! каракулак, нож и още нещо....

#76 Мнение от magnus » 16 Мар 2012, 20:32

Какъв е смисъла от нещо, което не фигурира в алъш-верижките правила към момента, които пък никой не спазва?.. и не се връзва с действащото към момента правило 13?

ПП: туй, за не спазването, все едно не съм го писал *JOKINGLY*.

Аватар
Angel

#77 Мнение от Angel » 16 Мар 2012, 21:10

Djigit написа:Анкетата е отворена.
Моля прочетете цялата тема, преди да гласувате !
Само едно уточнение към- Трябва ли при покупка задължително да се заявява «купувам» в темата, а не на ЛС,телефон или друго?
Ето така- Трябва ли при покупка задължително да се заявява «купувам» от купувача или "продадено" от продавача в темата, а не на ЛС,телефон или друго?
"Купувам" или "Продадено" Едно от двете е достатъчно.

Аватар
xstasy

#78 Мнение от xstasy » 16 Мар 2012, 21:30

magnus написа:Какъв е смисъла от нещо, което не фигурира в алъш-верижките правила към момента, които пък никой не спазва?.. и не се връзва с действащото към момента правило 13?

ПП: туй, за не спазването, все едно не съм го писал *JOKINGLY*.
Имам предположение - тукашните правила са създадени, когато в целия български нет имаше 2 форума. С малка група хора няма особена нужда от правила, защото колегиалността е водеща.
Сега само големите форуми са 5, а малките минават 20.
И когато в един форум започнеш да установяваш, че нещата са изостанали от времето, с лекота отиваш другаде.
От небрежност се създават предпоставки за излишни конфликти.
Тарикат мъж не писка.

http://www.imagemakers.bg

Аватар
BorisPetrov

#79 Мнение от BorisPetrov » 16 Мар 2012, 21:45

:-[

Когато някой пуска тема, той трябва да е отговорен за правилното й съществуване. :)
Когато е осъществена продажба или е запазена стоката - отговорността трябва да е изцяло на продавача да съобщи.
А дали и как купувача е решил да заяви, че я купува - това няма значение.

Някой колега зададе правилния въпрос преди няколко мнения.

Ако искам да купя нещо дето се продава в няколко форума - трябва ли във всички форуми да напиша, че купувам? И отново остава въпроса - Аз като купувач нямам ли право на анонимност? И кое прави поръчката по телефон по-достоверна от поръчката на лично съобщение? Че аз към момента ножовете дето съм ги купил тук във форума половината съм ги купувал или получавал от хора които не съм виждал и не съм чувал. Всичко е ставало на лични и не съм бил излъган от никого. Единственият проблем който съм имал беше заради моя небрежност и трябваше да изпратя повторно на колега нещо, та после куриерите ни прецакаха нещо. И в случая беше все тая къде и как той ще ми заяви, че купува стоката. И продължава да ми е безразлично къде и как ще ми поръчат нещата.

Затова и фирмите и търговците в цял свят дават всевъзможни контакти на хората, с които потенциални клиенти да изберат как точно да се свържат с тях. Кое прави поръчката на ЛС по-малко коректна или лигитимна от поръчката директно в темата или по телефона? НИЩО... Абсолютно безсмислена анкета. Коректният купувач, ще бъде коректен независимо къде поръчва. Същото важи и за продавача. Коректният продавач ще бъде коректен независимо какво къде и как му е поръчано.

В случая въпроса е на какъв принцип ще се определя купувача от останалите за да не се чувстват прецакани. Дали ще е първият закупил, дали ще е по избор на продавача или нещо такова... И дори тоя въпрос е безсмислен.

Тая анкета май се прави за да се спестят усилията на продаващия да напише - ЗАПАЗЕНО или ПРОДАДЕНО.... :)
МОЯТ ЛЪК - Българският форум за лъкове от естествени материали
Traditional Bulgarian Knives - Фейсбук страница за традиционни български ножове
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
xstasy

#80 Мнение от xstasy » 16 Мар 2012, 21:53

Не бе, Борка!
Анкетата се прави, за да не ти се случва да си купиш вече продадено нещо ;)
Очевидно не те е сполитало това щастие...
Тарикат мъж не писка.

http://www.imagemakers.bg

Аватар
BorisPetrov

#81 Мнение от BorisPetrov » 16 Мар 2012, 21:56

=-O ама наистина не хващам идеята де :)
ахахахха - като продаваш на 3 фронта - длъжен си да си пишеш навсякъде че си продал нещо...
А как става с купуването на продадени неща - туй търговците може да кажат... И финансистите :)
Bulgarian Knives Bazaar - Българска фейсбук страничка за свободна търговия на ножове!

Аватар
Angel

#82 Мнение от Angel » 16 Мар 2012, 21:56

BorisPetrov написа::-[

Когато някой пуска тема, той трябва да е отговорен за правилното й съществуване. :)
Когато е осъществена продажба или е запазена стоката - отговорността трябва да е изцяло на продавача да съобщи.
А дали и как купувача е решил да заяви, че я купува - това няма значение.

Някой колега зададе правилния въпрос преди няколко мнения.

Ако искам да купя нещо дето се продава в няколко форума - трябва ли във всички форуми да напиша, че купувам? И отново остава въпроса - Аз като купувач нямам ли право на анонимност? И кое прави поръчката по телефон по-достоверна от поръчката на лично съобщение? Че аз към момента ножовете дето съм ги купил тук във форума половината съм ги купувал или получавал от хора които не съм виждал и не съм чувал. Всичко е ставало на лични и не съм бил излъган от никого. Единственият проблем който съм имал беше заради моя небрежност и трябваше да изпратя повторно на колега нещо, та после куриерите ни прецакаха нещо. И в случая беше все тая къде и как той ще ми заяви, че купува стоката. И продължава да ми е безразлично къде и как ще ми поръчат нещата.

Затова и фирмите и търговците в цял свят дават всевъзможни контакти на хората, с които потенциални клиенти да изберат как точно да се свържат с тях. Кое прави поръчката на ЛС по-малко коректна или лигитимна от поръчката директно в темата или по телефона? НИЩО... Абсолютно безсмислена анкета. Коректният купувач, ще бъде коректен независимо къде поръчва. Същото важи и за продавача. Коректният продавач ще бъде коректен независимо какво къде и как му е поръчано.

В случая въпроса е на какъв принцип ще се определя купувача от останалите за да не се чувстват прецакани. Дали ще е първият закупил, дали ще е по избор на продавача или нещо такова... И дори тоя въпрос е безсмислен.

Тая анкета май се прави за да се спестят усилията на продаващия да напише - ЗАПАЗЕНО или ПРОДАДЕНО.... :)
Борисе, бе.... осъзнай се, бе! :D Стани политик! :D Те са лукумджии, особено сега властимащите. От комунизъм към популизъм, дет се вика... :D :D :D
Сега разбирам защо имаш 3248 мнения тук... :D

Аватар
BorisPetrov

#83 Мнение от BorisPetrov » 16 Мар 2012, 21:58

:D Ма и на обем ги докарвам.... :) То мойта работа като в нужника малко :) ахахахха

Ма обяснете бре - кви са тез анкети... Жа ма лишавате от анунимнуст... :)

magnus

#84 Мнение от magnus » 16 Мар 2012, 21:58

Да си купиш продадено нещо, просто няма как да стане.. дори аз, с фатмашка диплома от резерва, ще го докажа икономически *JOKINGLY* .. то е ясно че го извадих от контекста де..
.. бегам да се бръсна, петък вечер е деба.. отивам с други глупости да се занимавам, но поне ще ебна..
.. ай го вижте до утре тоя проблем и ще решим.

Аватар
Angel

#85 Мнение от Angel » 16 Мар 2012, 22:00

BorisPetrov написа:=-O ама наистина не хващам идеята де :)
ахахахха - като продаваш на 3 фронта - длъжен си да си пишеш навсякъде че си продал нещо...
А как става с купуването на продадени неща - туй търговците може да кажат... И финансистите :)
Ами, опитай се да я схванеш- не е толкова трудно! Аз се изчерпах вече да обяснявам... *CRAZY* *CRAZY* *CRAZY*

И като последно- Ако си пуснал темата в три форума- в трите трябва да пишеш "Продадено" Ако си пуснал темата в 1000 форума и в хилядата трябва да напишеш- "Продадено" Ей тва е коректност! Повече няма да обяснявам, че ми писна, баси....

Аватар
BorisPetrov

#86 Мнение от BorisPetrov » 16 Мар 2012, 22:04

Ама парадокса е, че това си е неписано правило.

Кажи ми сега за КУПУВАМ :) аххахаха Че там съм по-оборотен и ми е по-проблемната част. Жа га ттрябва ли да пиша задължително в темата, че купувам или няма да трябва? Щото ако жа га трябва - нищо поиче няма купя :) И ще обявя всички дет слагат туй изискване за некоректни продавачи да го ева :) аххахаха

Аватар
рундьо

Re: Коректност в раздел търговия, що е то?

#87 Мнение от рундьо » 16 Мар 2012, 22:24

А какво ще стане,ако видя че Дедо Благо продава нож за 20 лв. и пиша ,,купувам",а Ангел 2мин.преди мен е даговорил на ,,лични"?Той ще е доволен а аз почвам същата тема за коректност щото съм нямал късмет.Така ли? Веднъж изтървах един нож на Уди.Като звънях ми даваше заето и слесд една минута като се свързах,продавача каза ,,току що го договорих"Късмет!/след това дойде пак при мен,но на двойна цена/Но за това не вдигнах вой до бога.Така че освен коректност,трябва и късмет.Няма създадени правила все още,които да дават 100%сигорност че нещо ще дойде при теб!........дано Магнос поне да ебне-тва ще е единственото положително от спора!
Стария вълк става за ташак на кучетата!

Аватар
Angel

#88 Мнение от Angel » 16 Мар 2012, 22:31

рундьо написа:А какво ще стане,ако видя че Дедо Благо продава нож за 20 лв. и пиша ,,купувам",а Ангел 2мин.преди мен е даговорил на ,,лични"?Той ще е доволен а аз почвам същата тема за коректност щото съм нямал късмет.Така ли? Веднъж изтървах един нож на Уди.Като звънях ми даваше заето и слесд една минута като се свързах,продавача каза ,,току що го договорих"Късмет!/след това дойде пак при мен,но на двойна цена/Но за това не вдигнах вой до бога.Така че освен коректност,трябва и късмет.Няма създадени правила все още,които да дават 100%сигорност че нещо ще дойде при теб!........дано Магнос поне да ебне-тва ще е единственото положително от спора!
Няма създадени правила тук, но трябва и е крайно време да се създадат! Както е навсякъде. И тогава няма да се чувстваш преебан и няма да залагаш всичко на късмета си или на липсата му. Ясни правила за всички, а не като в първобитното общество! Все пак живеем в 21-ви век....

Аватар
BorisPetrov

#89 Мнение от BorisPetrov » 16 Мар 2012, 23:01

Примерни правила за ТЪРГОВСКИЯ РАЗДЕЛ:

0. БЪДЕТЕ КОРЕКТНИ КЪМ КОЛЕГИТЕ...
1. Пишете ясни, кратки и разбираеми заглавия на темите - Какво точно искате да направите с темата (Продавам\Търся\Купувам\Ремонтирам\Подарявам\Предлагам\Произвеждам\Разменям\Искам да поръчам\Осеменявам) и с какъв обект е. Пр. (Продавам нож\Търся брадва\Купувам рикша\Ремонтирам коли\Подарявам гащеризон\Предлагам крокодил\Произвеждам точила\Разменям петел за кокошка\Искам да поръчам брадва\Гравирам дръжки)...
Хубаво ще е да се посочват с още една две думи конкретния модел... Пр. Продавам нож Тайфун Г558.
2. Съдържанието на темата да бъде максимално описателно и да съдържа поне една снимка на продукта.
- Име на продукта и цена
- Нов или стар е ножа
- Запазен или захабен
- Материали на изработка
- Характеристики и размери
- (Можем да въведем оценка на състоянието по лична преценка в цифри - Пр. Оценка на състоянието - 5 от 10)
- Канали за контакт (телефон, мейл др...)
- Начин на продажбата - (Първият заявил, търг, свободна продажба)
- Допълнителни условия на продавача.
3. Веднага след промяна на статуса на продаваната стока, продавача или търсещият да напише в темата.
пр.
- Намерих каквото търсих. Темата е за ключ.
- Запазен е ножа\Продаден\Отново в продажба\Добавям следните неща за продажба...\Свалям от продажба и тн.
4. Всеки член на форума да притежава собствена тема, а не няколко и в нея да представя стоките за продан или какво търси в дадения момент
5. Точката на Рейзъра (Санкции)

Аватар
Djigit

#90 Мнение от Djigit » 16 Мар 2012, 23:16

Angel написа: Няма създадени правила тук, но трябва и е крайно време да се създадат! Както е навсякъде. И тогава няма да се чувстваш преебан и няма да залагаш всичко на късмета си или на липсата му. Ясни правила за всички, а не като в първобитното общество! Все пак живеем в 21-ви век....
Правила тук има и те са като във всички средностатистически нормални форуми - http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php ... 143#p53143 а и не само. Навсякъде в търговията продавача има право да си налага свои правила, освен ако не е организирана борса (или някаква диктатура)! Борката може да пише обемисто, но всичко което е написал е правилно!
Това, че на някого не му харесват тези правила вече е друг въпрос.
НЯМА ВЛАСТ НАД ОНАЯ ГЛАВА ЩО Е ГОТОВА ДА СЕ ОТДЕЛИ ОТ РАМЕНЕТЕ СИ. Хр.Ботев
"Knívleysur maður er lívleysur maður" - Ферьорска мъдрост
Превод: Човек без нож, е човек без душа
Няма "фили" и "фоби", има хора и боклуци.

BUTTON_POST_REPLY