Ятаган/каракулак?

Хладното оръжие през вековете.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
Аватар
KraliMarko

Re: Ятаган/каракулак?

#31 Мнение от KraliMarko » 26 Юли 2012, 21:02

sa4mo написа:За мен основната разлика е друга: кулаклията вместо паразван(който е границата между острието и дръжката при ятагана), има т.нар."ядка" - цилиндрично удебеление, обикновено с диаметъра на изходния прът, от който е бил кован.Освен това забелязвам, че при ятагана стремежа е бил мах олекотяване(изтъняване на острието,и уякчаването му чрез придаване на Т-образен напречен профил), докато при кулаклиите към срещал остриета с над 10 мм дебелина при основата - т.е. там се е търсел ефекта на брадвата - колкото е по-тежък, толкова по яко сече. Другото - украси,кулаци,инкрустации - е "хавА-газЪ" :D работа, то е вторично, та така..със здраве!

Те и критските кулаклии имат тоя паразван ама не съм чувал да ги наричат ятагани ,а може и да има такива екземпляри. Кво имаш в предвид с тоя Т образен профил ,аз немога да зацепа за кво говориш,пусни некво фото да го разгледаме.
Иначе дядо ти Сачмо има вече бая опит с колаци.
Докато сливите дават плод ние ще сме си велик народ!

Аватар
Angel

#32 Мнение от Angel » 26 Юли 2012, 21:41

KraliMarko написа:
sa4mo написа:За мен основната разлика е друга: кулаклията вместо паразван(който е границата между острието и дръжката при ятагана), има т.нар."ядка" - цилиндрично удебеление, обикновено с диаметъра на изходния прът, от който е бил кован.Освен това забелязвам, че при ятагана стремежа е бил мах олекотяване(изтъняване на острието,и уякчаването му чрез придаване на Т-образен напречен профил), докато при кулаклиите към срещал остриета с над 10 мм дебелина при основата - т.е. там се е търсел ефекта на брадвата - колкото е по-тежък, толкова по яко сече. Другото - украси,кулаци,инкрустации - е "хавА-газЪ" :D работа, то е вторично, та така..със здраве!

Те и критските кулаклии имат тоя паразван ама не съм чувал да ги наричат ятагани ,а може и да има такива екземпляри. Кво имаш в предвид с тоя Т образен профил ,аз немога да зацепа за кво говориш,пусни некво фото да го разгледаме.

Ето един ятаган, който беше мой- http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php ... =30#p15070

С "Т" профил и с характерният на охлювчета- "турецкий дамаск"
"Т" профила е удебеление по гърба на ятагана под формата на буква "Т". Това позволява дори и на много тънко острие да бъда устойчиво на странични усуквания, нещо като винкелното желязо- при еднаква маса и размери- много по- усойчиво на огъване сравнено с плоска шина. Обикновенно ятаганите са с "Т" профил, но съм виждал и каракулаци с такъв.
Както се вижда от снимките, ятагана е с ядка, така че Сачмо е прав само до някъде. Да, обикновенно кулаците са с ядка, ятаганите- не, но се срещат и изключения. Вярно е, че и ятагана е по- прецизно и с повече украса оръжие от кулака, но простите войнишки ятагани са без никаква украса, а има каракулаци доста богато украсени- така че и това не е мерило. Дължината също не е мерило- има много дълги кулаци и съвсем къси ятагани. Има и отличителни белези, които не могат да се пренебрегнат- примерно, няма кулаци с чирени от моржови бивни, също и няма такива със злато, сребро и камъни украсени, както и няма такива дамаскови(тоест истински дамаск, като на снимката, а не няква мешаница от парчета желязо произволно попаднали у майстора, тва ако го чете Армагедона да си прави изводите за "оня" нож)
През ръцете ми са минали няколко десетки каракулаци, така че съм виждал какви ли не...
Това, което разбрах и трябва да се има впредвид, че двете оръжия- каракулак и ятаган, произлизат едно от друго, така че логично е- рязка граница да няма. Всичко е във възможностите на майстора, както и желанията и възможностите(финансови) на поръчителя. Ми, тва е.
Последна промяна 1 на Angel, променена общо 26 пъти

Аватар
sa4mo

#33 Мнение от sa4mo » 26 Юли 2012, 21:50

KraliMarko написа:... Кво имаш в предвид с тоя Т образен профил ,аз немога да зацепа за кво говориш,пусни некво фото да го разгледаме.
..а бе, не е чак толкоз голям, и нямам претенЗии да съм капацитет. Ей ти една рисунка, дето преди години съм я рисувал на руснаците - да им обяснявам каква е най-общо класификацията на т.нар."балкански" остриета..дано съм бил ясен, със здраве!
Изображение
Когато човек е глупав,то това е задълго...и когато не знае колко много неща са невъзможни - почва...и ги прави...
Всеки се ражда като другите, обаче умира като себе си
Изображение
http://sa4moknives.wordpress.com/

Аватар
Angel

#34 Мнение от Angel » 26 Юли 2012, 21:53

sa4mo написа:
KraliMarko написа:... Кво имаш в предвид с тоя Т образен профил ,аз немога да зацепа за кво говориш,пусни некво фото да го разгледаме.
..а бе, не е чак толкоз голям, и нямам претенЗии да съм капацитет. Ей ти една рисунка, дето преди години съм я рисувал на руснаците - да им обяснявам каква е най-общо класификацията на т.нар."балкански" остриета..дано съм бил ясен, със здраве!
Изображение
Да, ама ако удължиш каракулака от схемата и го пораскрасиш и скъсиш ятагана и го опростиш, то къде отива разликата ;) *DRINK*

Преливане има от едното в другото оръжие, а не ясна граница- мисля, че това е същественото, едното произлиза от другото...

Аватар
sa4mo

#35 Мнение от sa4mo » 26 Юли 2012, 22:02

Angel написа:..Да, ама ако удължиш каракулака от схемата и го пораскрасиш и скъсиш ятагана и го опростиш, то къде отива разликата ;) *DRINK*
Преливане има от едното в другото оръжие, а не ясна граница- мисля, че това е същественото, едното произлиза от другото...
Ачо, абсолютно прав си! ..ама ме мързеше чак толкоз да тропам по клавиатурата, а ти си го обяснил съвсем културно. Моето лично, подчертавам - ЛИЧНО, мнение е, че всичките познати ни "балкански ножове" са произлезли от тракийската "сика/сикме", по-позната с гръцкото име "махайра"...въпреки, че и на това твърдение може да се опонира - все пак има една дупка във времето - от траките - до първите известни ятагани и кулаклии..та затова съм подчертал "лично"
Когато човек е глупав,то това е задълго...и когато не знае колко много неща са невъзможни - почва...и ги прави...
Всеки се ражда като другите, обаче умира като себе си
Изображение
http://sa4moknives.wordpress.com/

Аватар
Angel

#36 Мнение от Angel » 26 Юли 2012, 22:10

Моето лично, подчертавам - ЛИЧНО, мнение е, че всичките познати ни "балкански ножове" са произлезли от тракийската "сика/сикме"

Да, аз също съм съгласен с това! А махайрата произлиза от египетския копеш през гръцкия копис, тъй че "нищо ново под слънцето" :)
Ей тук е коментирано това- http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php ... 195#p16970

Всичко в този форум е писано вече, просто трябва да се четат старите теми... *DRINK*

Аватар
ifoo

#37 Мнение от ifoo » 01 Сеп 2012, 18:18

В описанието на един торент http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=2984504
(Турецкий художественный металл)
пише:
Фотоальбом по декоративно-прикладному искусству Турции (художественный металл - чеканка, ковка).
Любители стиля "милитэри" найдут всевозможные образцы вооружения османов - знаменитые ятаганы с рукоятями непременно из человеческих костей, затейливо украшенные пушки, колчаны и даже шлемы - налобную защиту для лошадей. Также можно с изумлением обнаружить, что островерхие шлемы, которые у нас считаются непременным атрибутом древнерусских витязей - османы считают своими. Также и боевые секиры османов как две капли воды похожи на бердыши московских стрельцов.
........
.....
Тва подчертаното вярно ли е?

пп. Току що качих една книжка в която има инфо за ятагани, клейма, орнаментика, украса и мн. др.
http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php ... 689#p86689
Изделия от кожа. Камшици, бижута, калъфи, аксесоари...

Какво виждаш се определя от това колко знаеш.

Аватар
Creyzo

#38 Мнение от Creyzo » 30 Юни 2015, 21:45

Това момчета за мене е сливенски ятаган, не е никакъв кулак. Пуснете снимката в милитария и ще ви кажат специалистите ..
Ке го биде ли ? Кръсте Царот али не ??? Яне Сандански

Аватар
Доктор Ох боли

#39 Мнение от Доктор Ох боли » 11 Фев 2019, 21:28

Angel написа:
26 Юли 2012, 21:53
sa4mo написа:
Изображение
Да, ама ако удължиш каракулака от схемата и го пораскрасиш и скъсиш ятагана и го опростиш, то къде отива разликата ;) *DRINK*

Разликите между каракулака и ятагана са преди всичко в особенностите и конструкцията на острието и дръжката на първо място и едва на второ са размерите/дължината. На схемата Сачмо точно това е подчертал, като е дал и разрези (сечение) на самото острие. Да, има дълги каракулаци с размер на ятаган; аз съм виждал дори дълъг повече от 80 см.; на българските такива с ядка им казват "сливенски ятагани". Макар, че подобни има и зейбекски (Западен Анадол в Мала Азия), които също са с ядка и често без обков, но те най-често са с "Т" образно острие и също "Т" образно поставени уши на дръжката, по което лесно се определят. Освен това повечето зейбекски ятагани са дълги около 80 и повече сантиметра. Обобщено каракулака е по-къс от ятагана, но е значително по-масивен; виждал съм такива, които тежат до 2 кг. В личната ми колекция имам един с дължина 50 см., който тежи над килограм, с изключително масивна дръжка и ядка.
Снимките от началото на темата са изчезнали обаче?!....... Бих качил снимки, ама нали съм нов тук все още гадая как ще стане.
"На ръката подобава ножа, а на езика - словото" надпис върху ятаган от Сливенския музей

Франко

#40 Мнение от Франко » 12 Фев 2019, 20:52

Доктор Ох боли написа:
11 Фев 2019, 21:28
........
Снимките от началото на темата са изчезнали обаче?!....... Бих качил снимки, ама нали съм нов тук все още гадая как ще стане.
http://knivesbg.com/forum/viewtopic.php?f=13&t=1090 - тук пише как става качването *DRINK*

BUTTON_POST_REPLY