ШАШКИТЕ

Хладното оръжие през вековете.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

Съобщение
Автор
nemezis

Re: ШАШКИТЕ

#16 Мнение от nemezis » 24 Юли 2014, 13:24

StillOpossum написа:
nemezis написа:
Баш всички останали саби,палаши,мечеве незаменя със сигурност.Но си става с указ оръжие предимно на конницата (Което си е разбираемо тъй като е съставена в болшинството си от хора на които това е си е традиционното оръжие черкези,казаци и прочие)
Шашката си е конно оръжие, няма как да замени въоръжението на пехотата, дори в инструкциите за бой се препоръчва при спешаване да се използва камата.
Bradley написа: - това, което ми направи впечатление е, че беше без гард и острието беше широко поне 40мм - не знам дали това е нормално, но на мен ми се видя широчко...
При начина ѝ на използване гард не ѝ е нужен.

Писал съм ясно предимно на конницата.Щото има изключения и не ми се навлизаше в подробности като например шашка артилерийска обр.1868 ;) .Но незаменя баш ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ саби,палаши,мечове и прочие. А забравих. За най долното мнение ПРИ НАЧИНА И ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ ГАРД НЕ Е НУЖЕН. Bradley може да е искал да каже че въпросната шашка просто е била образец без гард.Тъй като има и такива с гард :) .Не всичко което е без гард е шашка и не всичко с гард е сабля.

Аватар
Bradley

#17 Мнение от Bradley » 24 Юли 2014, 14:37

ще помоля за някой читав линк на английски, немски и български, за да се зачета по темата, че ми стана интересно...

иначе това, което ми показаха приличаше на тази в ляво - дръжката беше две парчета метал и кожа м/у тях:

Изображение

но острието беше по-широко

а съм писал, че е без гард, защото бегло си спомням посещение във военния музей и там имаше шашки с гард и без гард - може и да съм се объркал - може това с гард да е било сабя някакъв вид, а не шашка - кактов иждате нищо не разбирам от историческо оръжие и ако има къде да се заечета в качествен материал ще ми е интересно ;)

ЖИЖ

#18 Мнение от ЖИЖ » 24 Юли 2014, 14:50

шашките са обширна тема.по принцип са кавказки но има и ср.азиатски и турски
и руски щатни които са саби но с шашечно окачване на канията и казашки щатни

Изображение
Изображение

Аватар
Becko

#19 Мнение от Becko » 24 Юли 2014, 15:10

Драгунската сабя от РТОВ, за която споменах прилича много на първата от горе на долу на снимката. Също така е и доста дълга.
"Няма власт над оная глава, която е готова да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото на цялото човечество."
Хр. Ботев

nemezis

#20 Мнение от nemezis » 24 Юли 2014, 17:22

Bradley написа:ще помоля за някой читав линк на английски, немски и български, за да се зачета по темата, че ми стана интересно...

иначе това, което ми показаха приличаше на тази в ляво - дръжката беше две парчета метал и кожа м/у тях:

Изображение

но острието беше по-широко

а съм писал, че е без гард, защото бегло си спомням посещение във военния музей и там имаше шашки с гард и без гард - може и да съм се объркал - може това с гард да е било сабя някакъв вид, а не шашка - кактов иждате нищо не разбирам от историческо оръжие и ако има къде да се заечета в качествен материал ще ми е интересно ;)
Хмм.Ако е била като тая вляво ще да е било интересно.Така на прима-виста е бедя на офицерска обр.1838 или още по-интересната обр.1838-вариант (нямам литература под ръка)пробвай тук http://forum-antikvariat.ru/index.php за интересно четиво (на руски е)За жалост не влизам от около година там (разногласия с тамошните модератори >:o )
Последна промяна 1 на nemezis, променена общо 24 пъти

nemezis

#21 Мнение от nemezis » 24 Юли 2014, 17:23

ЖИЖ написа:шашките са обширна тема.по принцип са кавказки но има и ср.азиатски и турски
и руски щатни които са саби но с шашечно окачване на канията и казашки щатни

Изображение
Изображение
Живко ти да не изхвърли ятаганите та взе да показваш шашко-сабли :D

nemezis

#22 Мнение от nemezis » 24 Юли 2014, 17:37

Becko написа:Драгунската сабя от РТОВ, за която споменах прилича много на първата от горе на долу на снимката. Също така е и доста дълга.
1841г.обр.Много хубава и сравнително рядко излизат в прилично съхранение.

ЖИЖ

#23 Мнение от ЖИЖ » 24 Юли 2014, 18:42

nemezis написа:
Becko написа:Драгунската сабя от РТОВ, за която споменах прилича много на първата от горе на долу на снимката. Също така е и доста дълга.

даааа
а и на гърба има интересен надпис

Аватар
Becko

#24 Мнение от Becko » 25 Юли 2014, 13:40

nemezis написа:
Баща ми много си я тачи и казва, че с голям късмет я е взел за повече от добра цена. Острието е в прилично състояние, ножницата и тя. Има една пукнатина на дръжката, но не изпада.

Ще се опитам да намеря снимки и ще ги постна.
"Няма власт над оная глава, която е готова да се отдели от плещите си в името на свободата и за благото на цялото човечество."
Хр. Ботев

nemezis

#25 Мнение от nemezis » 25 Юли 2014, 16:57

Becko написа:
nemezis написа:
Баща ми много си я тачи и казва, че с голям късмет я е взел за повече от добра цена. Острието е в прилично състояние, ножницата и тя. Има една пукнатина на дръжката, но не изпада.

Ще се опитам да намеря снимки и ще ги постна.
Добре *THUMBS UP* .Интересно ще ми е да хвърля едно око.Навремето две години търсих такава в приличен сохран.

SID

#26 Мнение от SID » 16 Окт 2017, 22:11

Имам един въпрос.
От къде бих могъл за си купя шашка?
Не става въпрос за стар екземпляр с история, а за нов такъв.

nemezis

#27 Мнение от nemezis » 17 Окт 2017, 13:28

SID написа:Имам един въпрос.
Братя Радулови (от Русе)ако се не лъжа продаваха новодели навремето.

SID

#28 Мнение от SID » 18 Окт 2017, 21:46

nemezis написа:
SID написа:Имам един въпрос.
Братя Радулови (от Русе)ако се не лъжа продаваха новодели навремето.
Благодаря. Ще направя опит да се свържа с някой от тях.

BUTTON_POST_REPLY