Нормативна уредба

Мястото за лаф-мохабет, и други теми.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

BUTTON_TOPIC_LOCKED
Съобщение
Автор
mitio

Нормативна уредба

#1 Мнение от mitio » 14 Авг 2019, 18:52

Намерих стара тема, свързана със забраната за носене на хладно оръжие на обществени места, но са я заключили и затова пускам нова.
Онзи ден стана въпрос, че ако ме видят полицаи да нося ножа си из града ще имам неприятности.
Ровнах из нет-ресурса и намрих следното:
http://advokatbg.net/hladno-oragie/
http://www.admcourt-bs.org/CMS_ADM/imag ... _2016R.htm
http://www.admcourt-bs.org/CMS_ADM/imag ... _2017R.htm
Двете решения ги препратих на адвоката, но той вместо да отговори, делна питането/коментар под статията си. Няма значение! Проблема остава!
Понеже живеем в БЪЛГАРИЯ, РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, всеки си кара по неговото законодателство!
Изтрещелите градоначалници/кметове/съветници/(и вся осталая сволач) в някои общини направиха всеки гражданин нарушител, едва ли не престъпник.
Ситуация в ресторант - хапваш, пийваш, режеш си от пържолата и изведнъж някой престараващ се полицай те лови и ти лепват глоба за носене/използване на хладно оръжие. Или пък всеки ловец в общината е и потенциално глобен.
Няма ли някой да издебне кмета/председателя на общинският съвет на такава общини в някой ресторант и да ги насере от глоби???
А и друго ми е чудно! Защо съда се води по акъла на тъпоглавите, а не гледа националната нормативна уредба. Тука стана, като в дивия запад - всеки шериф си определя реда в града.
Тъкмо се бях запознал с тези материали и издват сина и племеника с "приятната" новина, че някакво полицайче е взело ножа на племеника. Е, познайте какво се случи? Насиране на полицая! Нестига, че не познават нормативната уредба, ами не знаят и как да се операт, като се усерат! Само повтаряше - Нормално ли е 16 годишен да носи изваден нож? Ами що държавата не го санкционира, значи е нормално (според мен не е етично, но сега гледната точка е друга). Да не говорим за един куп пропуски дето е направил при изземването на "хладното оръжие", дето не е регламентирано в нито един държавен нормативен документ! Завалийките, и те са неграмотни, като болшинството напускащи образователната ни система!

ЖИЖ

Re: Нормативна уредба

#2 Мнение от ЖИЖ » 15 Авг 2019, 10:06

полицая е прав

mitio

#3 Мнение от mitio » 15 Авг 2019, 16:01

Точно така, прав беше!
Нито седеше, нито лежеше!
Няма да се оправи тая държава, докато народа не си търси правата и не взисква от институциите да си вършат задълженията, според действащата нормативна уредба!

ЖИЖ

#4 Мнение от ЖИЖ » 15 Авг 2019, 17:21

ако не дай си Боже се случи нещо щеше да обвиняваш полицая че не е предотвратил случката
даже освен комфискуването на ножа е трябвало да викне родителя за разговор

Аватар
Wolven path forge

#5 Мнение от Wolven path forge » 15 Авг 2019, 21:47

В българското законодателство няма легална дефиниция за "хладно оръжие". Поради това всеки може да носи какъвто си иска нож, където си иска, стига само с това да не нарушава някаква забрана. Например в сградата на съда е забранено да се влиза с огнестрелно оръжие или с ножове, освен ако не си по служба. Също така не е разумно да влизаш в Народното събрание с нож.
Местните наредби регламентират отношенията в границите на самата община. Затова са Общински наредби. По принцип те са различни, но почти еднакви. Доколкото знам, в никоя от тях (освен в Бургас) няма забрана за носене на ножове. Също така наредбите не коригират законите, а ги прецизират. Това не е местно законодателство, защото такова нещо в България не съществува, тъй като не сме федеративна държава, а и правната ни уредба не е по англосаксонския модел. Също така съдът не се води по акъла на тъпоглавите, а само тълкува и прилага закона. А законите се създават от Народното събрание. Също така съществува едно нещо, наречено субординация на нормативните актова. Според този дзвер, при колизия между два акта с различна сила, автоматично се прилага акта с по-голяма сила. Това ще рече, че ако една общинска наредба противоречи на някой закон, тогава се прилага закона.
Аз също всеки ден нося нож, който е прибран в джоба. Нося нож от повече от десет години и никога не съм имал проблеми с когото и да било. Как пък стана така, че полицайчето се вгледа точно в племенника ти! Освен това съм сигурен, че ако попитаме "насрания" полицай, ще вземе да се окаже, че нещата не са точно такива, каквито ни ги представяш. Първо, защото на никой полицай не му пука ти или племенника ти дали носите нож/ове, освен ако не нарушавате някаква забрана, независимо дали е наложена със закон или наредба. Също така сам каза, че племенника ти - 16 годишно пишлеме, е носил изваден нож. Също така, доколкото ми е известно, полицайте изземат вещи от граждани в няколко случая - когато са предмет/обект на престъпление, когато с тях е извършено престъпление или друго закононарушение, когато са забранени за притежание, когато се задържа гражданин. Би ли бил така добър да кажеш в кой случай попада племенника ти. Също така би ли показал документите, с които са иззети предметите от племенника ти.
А колкото до неграмотността на завалиите - като ти прочетох писанията и ти не блестиш в лексикално и граматично отношение.
И най-накрая, но не и по важност - какъв е смисъла на поста ти? Да потърсиш съвет? Да се направиш на велик колко са тъпи полицаите, а ти колко си печен? Да си избиеш комплексите?......
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!

mitio

#6 Мнение от mitio » 16 Авг 2019, 01:38

Случая не попада в никой от посочените - полицая се подразнил от носенето на изваден нож.
Не е издаден документ за изземването - примерно протокол.
Точно за това ги и насрах - не си вършат работата съгласно правилата.
На сина си (който играе с пламеника) съм му купувал и лъкове, и ножове, и шурикени и други остротии (а и с огнестрелни съм го обучавал). Човек от рано трябва да свиква да борави с оръжие и най-вече да се защитава и отбранява.
Не претендирам, че съм за 6++ по български език, но поне 90% от навалицата да беше на нивото ми .....

djack

#7 Мнение от djack » 16 Авг 2019, 07:56

mitio написа:
16 Авг 2019, 01:38
Случая не попада в никой от посочените - полицая се подразнил от носенето на изваден нож.
На сина си (който играе с пламеника) съм му купувал и лъкове, и ножове, и шурикени и други остротии (а и с огнестрелни съм го обучавал). Човек от рано трябва да свиква да борави с оръжие и най-вече да се защитава и отбранява.
Не претендирам, че съм за 6++ по български език, но поне 90% от навалицата да беше на нивото ми .....
Естествено, че ще се подразни!?!? Ти как предлагаш да реагира? Аз също бих се меко казано "подразнил"! Едва ли е седял на пейка в парка и си е белил ябълка, нали?

Аватар
Wolven path forge

#8 Мнение от Wolven path forge » 16 Авг 2019, 17:04

mitio написа:
16 Авг 2019, 01:38
И какво точно е правил племенника ти, та е подразнил полицая?
А ти как точно ги насра - отиде у вас до тоалетната; погледна укорително в посока на управлението, докато беше на три преки от него; напсува тихо и безадресно, докато си беше сам в мазата да претакаш зелето; написа във Фейсбук "Съсипаха я тази държава!".....
След като няма документ, значи не се е случило. Така че остава твоята срещу неговата дума, а него не сме го чули. Може би защото не знае, че е насран... А и ти как установи, че полицаят е допуснал нарушения, при условие, че не е съставен документ за изземването, а твоята правна култура е колкото на човек, който е изгледал първите три епизода на "Али Макбийл"?
И за да не остана неразбран - в момента се заяждам, защото ми е писнало от олигофрени, които на живо не смеят да мъцнат, но в интернет са много силни и насират всеки един.
Аз не съм мързелив, аз съм енергоспестяващ!

Аватар
vlastelin

#9 Мнение от vlastelin » 16 Авг 2019, 22:15

Останалото го продължете на ЛС.
Faber est quisque suae fortunae

BUTTON_TOPIC_LOCKED