Разни интересни неща

Мястото за лаф-мохабет, и други теми.

Модератори: Djigit, Rigor Mortis

BUTTON_POST_REPLY
Съобщение
Автор
Аватар
JimHokins

Re: Разни интересни неща

#691 Мнение от JimHokins » 15 Окт 2017, 11:48

Изработване на меч, чрез отливане. Стоманен, не бронзов! Интересна шарка получи метала след като го ецна:
"My God, it's full of stars!"

Аватар
JimHokins

#692 Мнение от JimHokins » 22 Окт 2017, 10:30

Ножарска игра за телефони :D :
"My God, it's full of stars!"

Аватар
RAZORBLADE

#693 Мнение от RAZORBLADE » 10 Дек 2017, 10:01

Несмуци, канадски ножове.........глупости. Ножове за сирене са си това,донесени от Европа в щатите с преселниците.
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

Аватар
gandalf

#694 Мнение от gandalf » 22 Дек 2017, 10:29

pedo mellon a minno

Аватар
Bradley

#695 Мнение от Bradley » 25 Фев 2018, 18:48

такъв монтаж на дръжка (пък било тя и на японски кухненски нож) не бях виждал

Аватар
караконджол

#696 Мнение от караконджол » 03 Мар 2018, 20:09

През ръцете ми са минали много дървени ножове,но цената в западна африка е била долар-нож или разни сапуни и други,за които нямам нерви за пазарлък.Не съм предполагал че може някой да исипе 60-70$,за това споделям:
https://www.etsy.com/listing/565601873/ ... llery-1-31

Аватар
QuePasa

#697 Мнение от QuePasa » 04 Мар 2018, 14:09

Ако някой има iphone 4 или 4s, може да си прави снимки с увеличение 60х.
https://rockshop.bg/zabavni/Mikroskop-iPhone-4
Не съм го пробвал.

Аватар
караконджол

#698 Мнение от караконджол » 05 Мар 2018, 22:25

Мита върху вноса на стомана в ЕС поиска Тръмп. ЕС заплаши с ответен удар и налог от 25%:
Тва видяхте ли го колеги.Чак интересно не е,но май ни интересува.Дейба серсема,от десетки хиляди стоки баш стоманата.

nikodraiv

#700 Мнение от nikodraiv » 09 Май 2018, 10:39

Здравейте колеги.Темата е между интересното,смешното и леко образователното за хора,които нямат престава от термообработката на инструментални стомани.Роден съм и израстнал в Дупница.Завършил съм механотехникум-студена обработка.Имахме много богата производствена база ,където освен практика на струг,фреза и шлайфмашини имахме и практика по леярство ,ковачество и заваряване.След техникума-казарма и МЕИ специалност студена обработка.След завършване на МЕИ постъпих в завода за Инструментално и Нестандартно Оборудване-за щанци и пресформи Дупница.Започнах като конструктор и това продължи 6 месеца,докато директора ми предложи да стана временно началник на Термичен и Галваничен цех.Бях млад ,надъхан и се съгласих.Временното продължи две години,докато ми изтече разпределението,след което се преселих във Варна.Имах съвсем бегли познания за термообработката и галваничната обработка и ми се наложи да уча много бързо в движение.Цеха имаше 12 термиста,4 галваниста,коректор,химик,ОТК и чистачка.Работеше се на две смени по 7 часа. 90% от термистите и галванистите бяха с 20 годишен стаж,така че моята работа се свеждаше да организирам работния процес.Проблема при големите специалисти е,че имат голямо самочуствие и се пазят от издънки(демек брак).Производствения цикъл е такъв,че термообработката е една от последните операций преди окончателното завършване на инструментите и често матричарите злоупотребяват като носят за термообработка изпортени вече детайли и след нея надигат вой,че деформациите са от термообработката.Тук идва първата смешна ситуация-канят ме на партийно събрание на цеха само за първа точка от дневния ред свързана с производството и се започват едни приказки -колко са съзнателни в работата и какво им пречи да изпълняват плана,а никой не казва,че избягват сложните и рискови детайли.Взех си поука и вкарах във всяка смяна по един човек от другата смяна,така вече не можеха да си прехвърлят топката от смяна на смяна с оправданието,че нямат време да завършат термообработката,а аз да го отнасям.Инструментите се конструираха в конструктивен отдел,след това технологичен отдел,цех заготовки,пълно отгряване в термичен цех,механична обработка(стругове,фрези,шлайфане,нишкова,обемна ерозия),матричари,термичен и галваничен цех и окончателна обработка при матричарите.Стоманите,които се използваха бяха:матрици от Х12,поасони ХВГ или 9ХС,пресформи и шприцформи от 3Х2В8Ф и 12ХН3А,плочи и болтове Ст45 и някои други.Втория смешен случай беше с научен сътрудник от БАН,които си закалява цяла седмица различни образци при различни температурни режими,но е имал неблагоразумието да остави закалените образци на масата за отгряване.Дежурния слага вечерта всички детайли в пеща заедно с образците, вдига температурата ...и ги отгрява! Матриците се закаляваха с две единици повече от поасоните,нагряваха се в ел.пещи на 1080 градуса с ожлаждане на ожлаждаема с течаща вода плоча и силен вентилатор.Поасоните и по дребните детайли се нагряваха в солни вани ,които се настройваха на определена температура,но т.к са с различни режими на термообработка термистите преценяваха колко време им е необходимо,за да прогреят до желаната температура.Закаляването ставаше степенно-първо в селитрова вана на 400 градуса,а от там в солен разтвор със стайна температура.Солните вани работеха с натриев цианид(втория по отровност след калиевия цианид).Съдържанието на въглерода беше около 14%,защото се ползваха и за цементация.На цементация се подлагаха нисковъглеродни легирани стомани като 12ХН3А,от които се изискваше голяма твърдост и износоустойчивоост на работните повърхнини и еластичност на сърцевината.Процеса е навъглеродяване в дълбочина с последващо закаляване.Тук идва третия смешен случай с новобранец термист.На практика във ваната един до друг се поставят детайла и огъната кука от Ст.20 с дебелина 5-6мм,който наричат „свидетел“.Говорят си двама термиста и единия иска от другия,да му подаде един „свидетел“,а новобранеца отстрани услужливо казва,че той може да е свидетел!След два или повече часа „свидетеля“ се закалява,чупи се и се мери дебелината на навъглеродения слой.Ако е достатъчна се закалява и детайла ако ли не ,остава още във ваната.Уредите за температурен контрол на ваните бяха аналогови и от време на време започваха спорове колко е действителната температура.Викахме елтехника,който беше от стара коза яре,да замери и настрой уреда.Той провеждаше разговор със спорещите поотделно и настройваше уреда на някаква средна стойност!По големите детайли се нагряваха в зидана солна вана и закаляваха на охлаждаемата плоча с вентилатора.Отвръщането на всички детайли се правеше в ел пещи.Не съм виждал,но съм чувал от старите термисти,че детайл закален и неотвърнат гърми от вътрешните напрежения и се разпада на парчета,като счупено автомобилно стъкло.Шприцформите и пресформите от нисковъглеродната 3Х2В8Ф се закаляваха и отвръщаха,а след окончателното завършване от матричаря се цианираха на 650 градуса във вана богата на въглерод(около33%).Целта е да се получи здрава,износоустойчива работна повърхнина и еластична сърцевина,която да издържа на високи налягания.Самото цианиране на тази температура освен уякчаване на повърхностния слой(който е много тънък и се мери по Викерс) ,представлява и високотемпературно отвръщане,след което твърдоста по Роквел пада на 32-36.Най-големите детайли,които не можеха да влязат в солните вани се слагаха в метални кутий(завързани с дебела тел за лесно изваждане) и напълнени с дървени въглища покрити с капак.Кутията се слагаше в голяма ел пещ и се печеше като агне много дълго време, докато прогрее детайла по усмотрение на термиста.Веселбата започваше след издърпването на кутията на желязна носилка,която се пренасяше до охлаждаемата плоча,вадеше се от кутията и се поставяше на плочата,след което се пускаше вентилатора,в резултат на което хвърчаха въглени из целия цех.Съжалявам,че не се научих да познавам стоманите по искрата на шмиргела,защото термистите проверяваха всеки детайл преди термообработка и така избягваха последващи проблеми,но се научих се да закалявам по неотговорни детайли.Във форума се срещат мнения,че като спазваш температурния режим на дадена стомана-едва ли не е безмислено да мериш твърдостта.Да,ама не,както казваше Петко Бочаров,защото всяка партида от дадена стомана има състав,който е в границите (от...до) на стандарта.Да не говорим за една и съща марка от различни производители.В завода правехме постоянно щанци с матрици от Х12 за Кърджали,които произвеждаха зегерки.Изрязването на формата в матрицата се правеше на нишкова ерозия.В един момент започнаха оплаквания,че се чупят матриците,а при нас в технологията нищо не се беше променило.Решихме да изпратим счупена матрица в БАН за структурен анализ.Направиха ни такъв и в общи линий ни писаха,че структурата на материала е нееднородна,като ни препоръчаха пластична деформация на горещо за уеднаквяване на структурата.Нямахме такива технологични възможности и просто спряхме ползването на тази партида Х12,която се оказа Виетнамска,а не традиционната Руска!Последната смешна случка от този период е свързана с доставката на сода калциев карбонат за цеха от млад снабдител.Тя е една от солите с които работят солните вани и освен това се ползваше и за домашни нужди през есента,когато се мият буретата.Новобранеца не направил разлика между сода калциев карбонт и сода натриев бикарбонат,която е за гастрит и хлебни изделия.Достави 400 кг натриев бикарбонат и се видяхме в чудо!

Аватар
woody

#701 Мнение от woody » 09 Май 2018, 19:34

*THUMBS UP*
Пътечка към сайта ми:............... http://www.mk-jewel.com/index-bg.html[/url]

Аватар
RAZORBLADE

#702 Мнение от RAZORBLADE » 09 Май 2018, 20:34

Това беше страхотен разказ!
Акълът в главата идва бавно и болезнено. Много е вероятно въобще да не се появи. Тогава ти остава само болката..........

http://nikovknives.com/
Изображение

nikodraiv

#703 Мнение от nikodraiv » 10 Май 2018, 12:21

Благодаря.Може би не е издържан граматически,но пък ние не сме литератори.

BUTTON_POST_REPLY