KnivesBG.com

Дата и час: 23 Ное 2017, 15:52

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Правила на форума

Натиснете за да видите правилата

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2017, 00:51 

Здравейте колеги. Реших да си взема нов нож за туризъм. Бюджет до 130лв. Харесал съм няколко модела, но имам нужда от малко съвети и помощ при финалния избор. Ножа повече ще го разхождам, отколкото ползвам, но все пак искам що-годе читав нож. Ще го ползвам предимно при пикници и да стои на кръста ми по време на разходки в гората или планината. Или за къмпинг, ако най-накрая се разберем за палатки с приятели, за дялкане някои и друго шишче или стойка за въдица. И разбира се за салати и мезета.

До сега ползвах: Solognac от Декатлон.

Изображение

Дължина на острието: 90 мм
Дебелина на острието: 3 мм
Стомана: 5Cr15
Цена: 26 лв.

Изключително удобен и красив нож. Харесват ми формата и размерите му. Може би за това и тези ножове, които сега съм избрал имат подобна форма и размери. Това, което не ми харесва при Solognac-а е стоманата. Ужасна е! Така и не мога да го наточа добре. Възможно е аз да не правя нещата както трябва или да не го точа с правилните пособия, но съм сигурен, че и стоманата е кофти. Заточвам го с шкурки върху подложка от мишка. Може би ще си взема за проба и диамантено точило. Но едно от основните ми желания за новия нож е да може лесно и бързо да се заточва. Пък ако някой даде добър съвет как да се справя с този е добре дошло.

Та ето и ножовете, които съм харесал:

1. Първият ми избор беше: Schrade schf51m

Изображение

Дължина на острието: 128.3 мм
Дебелина на острието: 6 мм
Стомана: 1095
Цена: 125 лв.

Хубав нож от, може би, най-добрата стомана за такъв нож. Обаче, когато го видях в магазина и подържах в ръката си разбрах, че е ненужно голям и тежък за това, за което ще го ползвам. Не планувам да строя заслони. За всичко друго и по-малък нож ще свърши чудесна работа. Така че май отпада от класацията.

2. Следва най-грозният от избраните ножове: Schrade schf56l

Изображение

Дължина на острието: 111 мм
Дебелина на острието: 5 мм
Стомана: 1095
Цена: 77 лв.

Отново стомана 1095, но пък на мен лично ми е много грозен. А и не мога да си обясня доста по-ниската си цена от останалите!

3. Един от фаворитите ми: Condor Bushlore

Изображение

Дължина на острието: 110 мм
Дебелина на острието: 3.1 мм
Стомана: 1075
Цена: 120 лв.

Където и да погледна класация за аутдоор ножове, то Bushlore е в нея. 1075 вероятно е една идея по-лоша стомана от 1095, но май всеобщо мнение е, че ножът си заслужава.

4. Другият ми фаворит: Real Steel Bushcraft

Изображение

Дължина на острието: 105 мм
Дебелина на острието: 3.5 мм
Стомана: D2

Чисто визуално ми допада най-много. Още не съм го държал в ръката си, но и това смятам да направя скоро. Единственото нещо, което ме притеснява е стоманата. Отзивите, които съм чел за D2 е че се точи много трудно. Няма смисъл да сменям ножа, ако и с новия ще имам проблеми при точенето. Затова ще помоля за мнения и съвети за D2. Както и за Real Steel и Boker изобщо.

5. И като споменах Boker, ето и последния от избраните ножове: Boker Plus Bushcraft

Изображение

Дължина на острието: 100 мм
Дебелина на острието: 3.7 мм
Стомана: 440C

Симпатичен нож, но за стоманата не знам абсолютно нищо освен, че е неръждавейка. Моля за мнения и за 440C.
Миии, това е. Като цяло ножовете много си приличат. Вероятно изборът ми ще зависи най-много от качествата на стоманата. А от стомана не разбирам много, затова моля за мнения, препоръки и съвети от ваша страна.

ПП Ножовете на Мора и Хултафорс не ми допадат визуално. Не оспорвам качествата им, но не ми харесват.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2017, 02:34 
Аватар

Здравей, определено имаш проблем със заточването. 5Cr15 е изключително мека и лесна за точене неръждаема стомана. Бих те посъветвал да гледаш клипчетата на Bradley от форума или други от youtube. По-накратко за стоманите:
1095 - добра твърдост, лесно се точи, ръждясва ако не се полагат грижи.
1075 сам си го казал.
D2 добра твърдост,класика в жанра, патинира ако не се полагат грижи, сравнително трудно се точи - брусче от силициев карбид спестява много мъки (да почерпиш Bradley една бира за тоя секрет) *DRINK*
440C добра твърдост, точи се по-лесно от D2 и малко по-трудно от 5Cr15, неръждаема

Това е само с по няколко думи казано, като много зависи от термообработката на определената стомана. Ако смяташ, че не полагаш добри грижи за ножовете си, оставяш ги мокри след употреба, просто ги захвърляш в мивката или ги оставяш да стоят на влажно място със седмици без да ги намажеш с някакво масло то задължително си вземи неръждаема стомана. Всеки път когато ножът ти ръждяса ще губи и голяма част от режещите си своиства. Ако полагаш грижи за ножа, и не ти се занимава да гледаш клипчетата на тема заточване то си вземи ръждавейка, дори и с най-простото брусче от алуминиев оксид ще докараш добра острота за кратко време.

За дръжките: дебела дръжка - удобство при по-груби дейности, тясна - по-добър контрол. Дървесина за дръжка- топлота в ръката при студено време, добро сцепление, може да се спука и сцепи, естетика. Микарта/G10 - хладна в студено време, по-добро сцепление(според зависи), влагоустойчива, няма да се сцепи или спука. Пластмаса - хладна в студено време, добро сцепление (особено ако е с грапавини, като на снимката), влагоустойчива, може да се отцепи или след продължително време просто да се разпадне, зеро естетика.

Скосяване: ако няма да цепиш дърва и кокали няма смисъл да взимаш ножове по-дебели от 3-4мм. (Лично мое мнение, може и да не ми вярваш). Последните 3 ножа, които си показал са сканди скосени (scandi grind) и са предназначени за бушкрафт. Първите два са с прав скос (saber grind). Попрочети в интернет с какво е по-добър всеки един от тях и особенностите при заточване особенно при скандито. Само по снимката на твоят нож мога да кажа, че не е добър резач и с малко четене за скосяване и геометрията ще разбереш защо. Могат да се кажат още много неща но мисля, че това е основното. Надявам се, че съм бил полезен. Мисля, че сам ще стигнеш до заключение кой нож е най-подходящ за теб. Има наши маистори, който за тези пари ще ти направят също добър нож. Поздрави! *DRINK*

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2017, 14:01 

Здравейте, колеги. tedkoe30 благодаря за изчерпателния отговор.
Тази работа с ножовете май наистина ще се окаже като фетишите. Взимаш каквото ти пълни очите. За мен разумния избор е Bushlore, но някак си този spear point не ми допада толкова. При Real Steel-а огледално полираната стимана и drop point формата ми пълнят очите. Пък като се стигне до точене и не се справя сам, явно ще черпя Брадли с бири. Като овладея D2 ще помисля и за някой поръчков, от БГ майстор, нож. Даже вече имам почти готов проект в главата.
Ще оставя още малко време всичко да отлежи в главата ми и когато се сдобия с новият нож непременно ще се похваля.
Ще се радвам да прочета и още съвети.
ПП Поръчах си двустранно диамантено точило 400/1000. Като дойде ще го пробвам на Solognac-а. Досега се опитвах да го конвексирам. Сега ще се опитам да изправя скоса, пък дано стане по-резлив.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2017, 18:26 
Аватар

Пробвай Manly Patriot, ако не мислиш да цепиш дърва и да копаеш дупки с него.

http://nikovknives.com/
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2017, 19:19 
Аватар

Градско чедо написа:
Здравейте, колеги. tedkoe30 благодаря за изчерпателния отговор.
Тази работа с ножовете май наистина ще се окаже като фетишите. Взимаш каквото ти пълни очите. За мен разумния избор е Bushlore, но някак си този spear point не ми допада толкова. При Real Steel-а огледално полираната стимана и drop point формата ми пълнят очите. Пък като се стигне до точене и не се справя сам, явно ще черпя Брадли с бири. Като овладея D2 ще помисля и за някой поръчков, от БГ майстор, нож. Даже вече имам почти готов проект в главата.
Ще оставя още малко време всичко да отлежи в главата ми и когато се сдобия с новият нож непременно ще се похваля.
Ще се радвам да прочета и още съвети.
ПП Поръчах си двустранно диамантено точило 400/1000. Като дойде ще го пробвам на Solognac-а. Досега се опитвах да го конвексирам. Сега ще се опитам да изправя скоса, пък дано стане по-резлив.

D2 със сканди скос и 60 HRC се поврежда от поглед. Всичко по твърдо от бреза и пресен суджук е противопоказно за рязане. Ей ти я същата комбинация след дялане на борови клончета

Изображение

С така посоченото диамантено точило 400/1000 от братски Китай много успешно можеш да точиш мотики и тесли, но не и ножове. Съдейки по заточването на Солонака, не му е проблем стоманата, а двете ръчички на собственика му /не се обиждай/. Това не е точене, това е безсмислено жулане, и тотално неразбиране на процеса заточване, да не говорим за зависимостта стована-скосяване-твърдост. Първо се научи да точиш, после ще видиш, че нещата с калпавите стомани не са както си си ги представял.

От изброените аз бих взел кондора и втория шрейд. Всъщност само втория шрейд. ;)

А защо не погледнеш и това - здрава неръждавейка и е в бюджета. -

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: 13 Ное 2017, 19:36 

На мен най много ми хареса BUCK.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ]